Centrum Kultury w Bydgoszczy

2015-02-21 15:36 Tekst: Tomasz Żylski
Centrum Kultury w Bydgoszczy
Autor: archiwum serwisu Centrum Kultury w Bydgoszczy, proj.: Ingraf. Zabytkowy budynek dawnego zakładu leczniczego położony jest w strefie Starego Miasta, mimo to nową część zaprojektowano we współczesnej formie. Znajdzie się w niej m.in. wielofunkcyjna sala ze składaną sceną. Il. dzięki uprzejmości pracowni

Do zabytkowego obiektu, który zajmuje dziś Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, zostanie dobudowana nowa część według projektu pracowni Ingraf.

Budynek przy placu Kościeleckich w centrum Bydgoszczy powstał w latach 1908-1909 z inicjatywy Ojczyźnianego Związku Kobiet (Vaterländische Frauenverein) jako zakład leczniczy dla nowonarodzonych dzieci. Na parterze mieściła się kuchnia dla ubogich z jadalnią dla 100 osób, piętro zajmował ośrodek dla niemowląt z trzema salami szpitalnymi, oszkloną werandą i tarasem, zaś na poddaszu zlokalizowano pralnię i suszarnię.

Po II wojnie światowej w budynku przez wiele lat działała Specjalistyczna Poradnia Dziecięca, aż wreszcie w 2000 roku przeznaczono go na siedzibę Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

Historyczna część przeszła już gruntowny remont. W ubiegłym roku zakończono renowację wnętrz i elewacji, wymieniono pokrycie dachu i stolarkę okienną. W ramach kolejnego etapu obiekt powiększyć się ma o nowoczesną salę wystawienniczo-artystyczną dobudowaną od wschodu do zabytkowej bryły.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum