Budynek biurowy Grzybowska 81

2015-02-19 18:33 Tekst: Wojciech Popławski
Grzybowska 81
Autor: archiwum serwisu Dynamiczna forma fasady biurowca przy Grzybowskiej 81 skomponowana jest ze szklanych płaszczyzn i kamiennych pasów. Widok od strony ulic Grzybowskiej i Przyokopowej. Fot.: Marcin Czechowicz

Odbijające się w szklanych płaszczyznach elewacji ceglane ściany zabytkowego zespołu, w którym dziś mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego, mają stanowić świadectwo dwóch epok w dziejach miasta. O realizacji Grupa 5 Architekci pisze Wojciech Popławski.

Dynamiczna forma fasady, skomponowana ze szklanych płaszczyzn i meandrujących, kamiennych pasów, nie jest już może oryginalnym rozwiązaniem, ale w przypadku siedmiopiętrowego biurowca na rogu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej zabieg ten zastosowano w lekki i swobodny sposób. Szczególnie w zestawieniu z obciążonym wielkim ładunkiem emocjonalnym sąsiadującym gmachem Muzeum Powstania Warszawskiego architektura obiektu wydaje się dość śmiała.

Dzięki zlokalizowaniu usług w parterze, w tym placówki banku i restauracji, budynek staje się bardziej dostępny. Rzut parteru zamyka dobrze usytuowany wjazd do trzypoziomowego parkingu podziemnego na 130 miejsc postojowych. Klarowna forma centralnego rdzenia windowego w połączeniu z prostą konstrukcją daje dużo swobody w aranżacji biur na piętrach. Elastyczny podział na pokoje zapewnia tu też pasmowy układ przeszkleń. Kondygnacje nadziemne oferują około 9000 m² powierzchni biurowej do wynajęcia.

Brakuje jedynie zieleni, lecz częściowo tłumaczy to niewielka działka, którą obiekt wykorzystuje maksymalnie. W głównym holu zwraca uwagę wyrazista forma lady recepcyjnej podkreślona płytami z miedzi, które pokrywają jej wszystkie powierzchnie i płynnie przechodzą na ściany. W ciągu dnia, szczególnie przy jesienno-zimowej pogodzie, przeszkadza trochę nadmierna refleksyjność przeszkleń. Harmonia materiałów i kolorów nadaje za to zdecydowanie kameralny charakter temu obiektowi. Jego narożnik szczególnie przyjaźnie prezentuje się wieczorem, wypełniony delikatnym oświetleniem ze starannie zaprojektowanego placu przed wejściem.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum