Muzeum sztuki w Szanghaju

2015-02-20 18:30 Tekst: Maciej Lewandowski
Muzeum sztuki w Szanghaju
Autor: archiwum serwisu Muzeum sztuki w Szanghaju, widok od strony północno-zachodniej. Betonowa konstrukcja z lat 50. dzieli muzeum na dwa skrzydła. Fot.: Su Shengliang

Long Museum to największe prywatne muzeum sztuki w Chinach założone przez małżeństwo kolekcjonerów Wang Wei i Liu Yiqiana. Obiekt mieści zarówno kolekcję współczesnej, jak i starożytnej sztuki chińskiej, a w jego projekcie architekci wykorzystali zachowaną platformę do wyładowywania węgla z lat 50. XX wieku. Konstrukcję budynku stanowią żelbetowe elementy o kształcie przypominającym parasole, które składają się z podstawy i wspornikowego zadaszenia o wysięgu około 7 m. O realizacji Atelier Deshaus pisze Maciej Lewandowski.

Long Museum to największe prywatne muzeum sztuki w Chinach założone przez małżeństwo kolekcjonerów Wang Wei i Liu Yiqiana. W 2012 roku w Pudong, biznesowej dzielnicy Szanghaju, powstała jego pierwsza siedziba (autor: Zhong Song), która jednak z czasem okazała się zbyt mała dla stale powiększających się zbiorów.

Nowy oddział muzeum zlokalizowano na terenie nieczynnego portu, w dzielnicy Xuhui, gdzie w ramach przygotowań do EXPO w 2010 roku część poindustrialnych obiektów zaadaptowano do funkcji kulturalnych. Obiekt mieści zarówno kolekcję współczesnej, jak i starożytnej sztuki chińskiej, a w jego projekcie architekci wykorzystali zachowaną platformę do wyładowywania węgla z lat 50. XX wieku.

Bryła budynku powstała wokół betonowej konstrukcji o długości 110 metrów, szerokości 10 metrów i wysokości 8 metrów.

Czytaj też: Największe miasta świata: ranking 2021 |

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum