Budynek biurowy Wola Center
Zespół oferuje atrakcyjne miejsca pracy – pełne światła, przestrzeni i zieleni, a różnorodność funkcji w parterze staje się zaczynem prawdziwie miejskiej struktury w tym na nowo definiującym się kwartale Woli – o realizacji Kuryłowicz & Associates pisze Wojciech Popławski.
Wola Center to kompleks biurowy składający się z czterech niezależnych części, oferujących łącznie ponad 27 000 m² powierzchni na wynajem. Cokół tworzą tu dwie bryły, 4- i 7-kondygnacyjna, z których wyrastają dwie wieże o 12 kondygnacjach.
Wspólną strefę wejścia zaaranżowano w formie niedużego placu zaakcentowanego grupą zieleni. Klasyczne otwarcie narożnika wzmocnione jest tu dynamiczną kompozycją brył poszczególnych budynków oraz skontrastowaniem poziomych podziałów fasad niższych części z pionowymi lamelami definiującymi fasady wież.
Tak silną ekspresję placu puentuje rzeźba przedstawiająca Stefana Kuryłowicza. Jest to chyba jedyny w powojennej Polsce pomnik architekta związany z jego dziełem, co niestety ciągle jeszcze jest przypadkiem raczej wyjątkowym.
Częścią wspólną dla całego zespołu jest przeszklone patio z kawiarniami i restauracjami, które czynią je idealnym miejscem do krótkich przerw w pracy. W tej otwartej, zaskakującej swym rozmachem przestrzeni regularnie odbywają się wystawy i inne wydarzenia. Różnorodność funkcji staje się zaczynem miejskiej struktury w tym na nowo definiującym się kwartale Woli.
Pomieszczenia biurowe dwóch niższych brył, dzięki horyzontalnemu układowi przeszkleń, dają atrakcyjne możliwości aranżacji, natomiast formalizm kształtowania fasad części wyższych zadziałał już trochę na niekorzyść wnętrz. Stosunkowo mała głębokość traktów i duża liczba klasycznych w układzie rdzeni sprawia, że może nie jest to najbardziej ekonomiczna „maszyna biurowa”, ale za to obiekt zapewnia użytkownikom bardzo korzystne warunki.
Ten nowy, ciekawy urbanistycznie kompleks z pewnością oferuje atrakcyjne miejsca pracy – pełne światła, przestrzeni i zieleni.