Zespół biurowy Monopolis

2017-12-28 9:30
Zespół biurowy Monopolis w Łodzi
Autor: archiwum serwisu Widok wzdłuż ul. Kopcińskiego. Założenei flankują dwa nowe biurowce, o wysokości 10 i 12 kondygnacji.

Zabytkowy kompleks dawnego Monopolu Wódczanego zostanie zaadaptowany na funkcje biurowe. Projekt przygotowała Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzkim studiem Jerzego Lutomskiego.

Kompleks dawnego Monopolu Wódczanego u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego to trzeci co do wielkości zespół fabryczny w Łodzi. W ramach inwestycji główny budynek rozlewni zostanie zaadaptowany na biura, w dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w tzw. morsowni – basen z siłownią. Przewidziano też przedszkole i świetlicę środowiskową dla dzieci pracowników oraz muzeum poświęcone historii Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Całe założenie flankować będą dwa nowe biurowce. W części północnej, od strony ul. Kopcińskiego, zaplanowano obiekt 10-kondygnacyjny, o powierzchni 8 tys. m2, a w południowej, bezpośrednio przy ul. Wydawniczej, 12-kondygnacyjny, o powierzchni 8,3 tys. m2. W sumie kompleks zaoferuje ponad 23 tys. m2 powierzchni biurowej na wynajem. Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują otoczenie – mówi Rafał Grzelewski, jeden ze wspólników pracowni Grupa 5 Architekci. Inwestorem zespołu jest firma Virako.

Zakończenie realizacji: 2020

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum