Innowacyjna architektura w Polsce

2017-12-28 9:30
Innowacyjna architektura w Polsce
Autor: archiwum serwisu Finaliści, jurorzy, laureaci i sponsorzy konkursu Innowacje w Architekturze podczas gali finałowej; Fot. Bartek Barczyk

Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.

Słowo innowacja bywa w ostatnim czasie nadużywane. Najczęściej wykorzystują je doradcy od budowania strategii biznesowych, specjaliści od marketingu i reklamy, twórcy start-upów oraz, oczywiście, media. Pochodzi od łacińskiego innovatio – odnawiać, a oznacza dosłownie rzecz nowo wprowadzoną, nowatorstwo w jakiejś dziedzinie, zreformowanie istniejącego stanu rzeczy. Rzadko podejmuje się jednak kwestię celowości takich działań, przewidywania ich konsekwencji i odpowiedzialności za możliwe skutki wdrażanej wizji czy pomysłu. Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” przyjęła jako motto słowa Antoine’a Picona, profesora historii architektury i technologii na Harvard Graduate School of Design, architektoniczna innowacja nie powinna polegać wyłącznie na etyce, musi mieć sens (Architecture, Innovation and Tradition, 2013).

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum