VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej

2015-05-27 12:14 Tekst: Tomasz Żylski
Życie w Architekturze
Autor: archiwum serwisu Wszyscy laureaci VIII edycji konkursu Życie w Architekturze; fot. Marcin Czechowicz, Kalbar

W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.

Ostatnie dwa lata obfitowały w wiele realizacji niezwykle ważnych dla krajobrazu polskich miast. Otwarto nie tylko nowe muzea czy sale muzyczne, ale zmodernizowano też liczne place, bulwary i parki, znacząco podnosząc jakość przestrzeni publicznych w całym kraju – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator” – Na uwagę zasługują też nowe wnętrza użyteczności publicznej, w tym spektakularne sale koncertowe i ekspozycyjne oraz coraz bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom przestrzenie biurowe, dlatego w tym roku wprowadziliśmy nową konkursową kategorię Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej – dodaje.

Na konkurs wpłynęło 314 zgłoszeń, w tym 104 gmachy użyteczności publicznej, 51 budynków wielorodzinnych, 42 domy jednorodzinne, 28 przestrzeni publicznych i aż 89 projektów wnętrz. Nad wyborem najlepszych realizacji obradowały wspólnie dwa zespoły: pięcioosobowe jury powołane przez redakcję oraz pięciu sędziów reprezentujących prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dyskusje podczas kolejnych posiedzeń były wyjątkowo burzliwe. Jurorzy spierali się o definicję przestrzeni publicznej, cechy idealnego osiedla oraz najważniejsze aspekty dobrze zaprojektowanego domu jednorodzinnego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum