Muzeum Historii Naturalnej w Lyonie
Budynek zlokalizowano w wyjątkowo eksponowanym miejscu – na cyplu u zbiegu Rodanu i Saony. W formie architektonicznej wyraźny jest kompozycyjny i konstrukcyjny podział na żelbetowy piedestał, stalową chmurę i szklano-stalowy kryształ. Pod względem technicznym do najbardziej skomplikowanych prac należało wykorzystanie szkła giętego dwukrzywiznowo na nieregularnej powierzchni zadaszenia foyer i obudowie kładki wijącej się w przestrzeni holu głównego, realizacja stalowej konstrukcji elewacji i wspornika o wysięgu 21 m. O realizacji COOP HIMMELB(L)AU pisze Maciej Lewandowski.
Poświęcone historii naturalnej Musée de Confluences w Lyonie, zlokalizowano w wyjątkowo eksponowanym miejscu – na cyplu u zbiegu Rodanu i Saony. Ponieważ intencją autorów było stworzenie placówki przekazującej wiedzę, a nie tylko prezentującej eksponaty, architekci zaprojektowali budynek o ikonicznym wyrazie i skomplikowanej geometrii, który stanowiłby scenograficzną oprawę dla przekazywanych treści. Jednocześnie twórcom zależało, by obiekt nie stanowił „przeszkody” na drodze prowadzącej od strony miasta w kierunku zakończenia cypla. Bryłę wyniesiono więc na kolumnach i wzbogacono nadwieszeniami, co sprawia, że budynek zdaje się unosić nad ogólnodostępną przestrzenią w poziomie parteru.
W formie architektonicznej wyraźny jest kompozycyjny i konstrukcyjny podział na żelbetowy „piedestał”, stalową „chmurę” i szklano-stalowy „kryształ”. W obrębie „piedestału” zlokalizowano przestrzenie techniczne, sale audytoryjne i pomieszczenia do obsługi grup zwiedzających. „Kryształ” stanowi zadaszenie publicznego placu, natomiast na czterech kondygnacjach „chmury” rozmieszczono sale ekspozycyjne przeznaczone na potrzeby zarówno wystaw stałych, jak i czasowych.