Skandynawski dekalog architekta krajobrazu

2015-05-27 12:31 Tekst: Krzysztof Zięba
Skandynawskie krajobrazy. Konferencja
Autor: archiwum serwisu Podwórko przy Classensgade 27 w Kopenhadze, projekt: 1:1 Landskab, 2009-2010, fot. Anders Sune Berg/serwis prasowy Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu

Kwietniowa konferencja z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka poświęcona była projektom ze Skandynawii. Henrik Bos, dyrektor jednej z największych fińskich firm wykonawczych VRJ Group, przedstawił organizację pracy w dużym zespole. Stein Wikholm, właściciel grupy Wikholm AS, mówił o zielonych dachach, zaś Trine Trydeman i Jacoba Kampa, założyciele duńskiej pracowni 1:1 landskab, o planowaniu zieleni z myślą o długodystansowym efekcie.

Żeby zaprojektować dobrą przestrzeń publiczną, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, zasugerował Thorbjörn Andersson podczas kwietniowej konferencji z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka, tym razem poświęconej projektom ze Skandynawii.

Andersson jest wykładowcą akademickim i uznanym projektantem ze sztokholmskiego biura SWECO Architects, miał okazję współpracować między innymi z Frankiem Gehrym, Tadao Ando i innymi tuzami współczesnej architektury. Może sobie więc pozwolić na porady w amerykańskim stylu „jak osiągnąć sukces w dziesięciu krokach”: Przede wszystkim słuchaj miejsca, kontekst jest najważniejszy / Niech główna idea decyduje o projekcie, na początku nie skupiaj się na drobiazgach / Zaczynaj od opracowania projektu w dużej skali. Najpierw idea, później dizajn / Wykorzystuj krajobraz, włącz dalsze otoczenie do swojego projektu / Delikatny dotyk może być lepszy od radykalnych działań / Stosuj duże formy. Inaczej niż w architekturze, to nie człowiek jest punktem odniesienia, ale krajobraz / Pomyśl, jak miejsce będzie wyglądało o zmierzchu / Wykorzystuj różnice poziomów / Zwracaj uwagę na granice i obrzeża / Używaj ponownie; re-use i recykling mają przyszłość.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum