Osiedle Wilanowska w Warszawie

2015-05-27 12:00 Tekst: Marlena Happach
Osiedle Wilanowska w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Wewnątrz kwartału zaprojektowano minimalistyczny park o bardzo spokojnym, medytacyjnym charakterze. Dzieci mieszkańców mogą korzystać z placu zabaw znajdującego się na dziedzincu z pofałdowanymi trawnikami, gdzie także zaprojektowano miejsca odpoczynku; fot. Piotr Waleszkiewicz

Przeszklone fasady od strony wnętrza zespołu przykrywa jakby druga skóra – charakterystyczna, ażurowa ściana z pasów drewnianych okiennic. Mieszkańcy mogą je otwierać i składać, przez co osiedle nieustannie się zmienia – o zespole przy alei Wilanowskiej projektu JEMS Architekci, który zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, pisze Marlena Happach.

Zaprojektowany przez pracownię JEMS zespół mieszkaniowy położony jest na styku Służewa i Stegien. Zajmuje fragment trójkątnego obszaru między aleją Wilanowską, ulicą Arbuzową a Potokiem Służewieckim. Jak opowiada Jerzy Kasprzycki w Korzeniach miasta meliorację tych podmokłych terenów przeprowadzili holenderscy osadnicy, którzy w wyniku konkurencyjnej walki o kolonie wypędzeni zostali z Ameryki. Świadectwem ich obecności pozostały tu nie tylko urządzenia melioracyjne, ale też zachowana jeszcze szczątkowo drewniana architektura folwarczna.

Równie ciekawy wątek historyczny, eksponowany nawet w materiałach promocyjnych dewelopera, pochodzi już z wieku XIX. Wtedy to rodzina Potockich założyła u podnóża pobliskiego kościoła romantyczny park Gucin z Księżym Stawem. Malowniczą scenerię parku tworzyły rzeźby i obeliski – pamiątki po wolnomularzach, a według legendy znajdowało się tam również wejście do podziemi – miejsca spotkań loży masońskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum