Projektowanie w Helsinkach

2016-11-30 11:48 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Helsinki design week
Autor: archiwum serwisu Na Helsinki design week 2016 złożyły się m.in. dyskusje pod hasłem Sauna talks organizowane w saunach. Jedna z nich odbyła się w otwartej w tym roku saunie projektu Avanto Architects; fot. Kuvio.com/serwis prasowy

Hasło tegorocznej edycji festiwalu projektowania w Helsinkach, Lepiej, można było odczytywać jako obietnicę dla odwiedzających, jak i podwyższenie poprzeczki dla uczestników i organizatorów. W 2016 roku świat jest pełen rzeczy. Projektant stoi przed poważnym moralnym dylematem: co upoważnia nas, by projektować więcej? Każda nowość musi być lepsza niż wszystko, co zrobiliśmy do tej pory – deklarował Kari Korkman, dyrektor tygodnia dizajnu. Wspomniany nadmiar wpływa na zmieniającą się rolę projektowania, które już dawno nie ogranicza się do tworzenia pięknych i użytecznych przedmiotów na każdą kieszeń. Dziś dizajn przechodzi do skali makro, stając się sposobem systemowego rozwiązywania problemów – relacja Agnieszki Skolimowskiej.

W dziedzinie dizajnu Helsinki mają nie tylko duże ambicje, ale i znaczące sukcesy. W 2012 roku miasto nosiło tytuł Światowej Stolicy Dizajnu, a od 2014 roku należy do sieci Kreatywnych Miast UNESCO. Od 12 lat organizuje też swój festiwal poświęcony projektowaniu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało zobowiązująco – tytuł Lepiej można odczytywać jako obietnicę dla odwiedzających, jak i podwyższenie poprzeczki dla uczestników i organizatorów. W 2016 roku świat jest pełen rzeczy. Projektant stoi przed poważnym moralnym dylematem: co upoważnia nas, by projektować więcej? Każda nowość musi być lepsza niż wszystko, co zrobiliśmy do tej pory – deklarował Kari Korkman, dyrektor tygodnia dizajnu. Wspomniany nadmiar wpływa na zmieniającą się rolę projektowania, które już dawno nie ogranicza się do tworzenia pięknych i użytecznych przedmiotów na każdą kieszeń. Dziś dizajn przechodzi do skali makro, stając się sposobem systemowego rozwiązywania problemów. A dowodem na to jest utworzenie w Helsinkach stanowiska miejskiego projektanta (Chief Design Officer), którym od września jest Anne Stenros.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum