Architektura papierowa – rozmowa z Jerzym Łątką

2016-11-30 11:51 Tekst: Tomasz Żylski
ESK 12_16
Autor: archiwum serwisu Projekt domku z kart zwyciężył w pierwszej edycji konkursu Futuwro. Prototyp można było oglądać jesienią na placu solnym we Wrocławiu; fot. dzięki uprzejmości Jerzego Łątki

Wciąż szukamy nowych możliwości wykorzystania papieru w architekturze. W tej technologii powinno się dziś budować infrastrukturę na wielkie imprezy, takie jak igrzyska olimpijskie czy wystawy EXPO, które wymagają wzniesienia w krótkim czasie wielu obiektów, często zupełnie niepotrzebnych po ich zakończeniu – rozmowa z Jerzym Łatką, architektem prowadzącym badania nad architekturą papierową na Wydziale Architektury TU w Delft i Politechniki Wrocławskiej, współautora projektu Domku z Kart, który zwyciężył w tegorocznym konkursie FutuWro zorganizowanym w ramach ESK Wrocław 2016.

Pana projekt Domku z Kart, zrealizowany wraz ze studentami podczas Letniej Szkoły Architektury, zwyciężył w tegorocznym konkursie FutuWro na innowacyjne pomysły dla miast przyszłości zorganizowanym w ramach ESK Wrocław 2016. Czy papierowa architektura może być alternatywą dla tradycyjnego budownictwa w naszym klimacie?

Tego typu konstrukcje nie staną się alternatywą w tym sensie, że nie zastąpią tradycyjnej architektury, ale mogą wypełnić istotną niszę jako obiekty o krótkim i średnim terminie użytkowania, łatwo poddające się przetworzeniu. W tej technologii powinno się budować infrastrukturę na wielkie imprezy, takie jak igrzyska olimpijskie czy wystawy EXPO, które wymagają wzniesienia w krótkim czasie wielu obiektów, często zupełnie niepotrzebnych po ich zakończeniu. Powstanie Domku z Kart poprzedziły kilkuletnie badania, przygotowanie komponentów odbyło się podczas Letniej Szkoły Architektury. Obiekt miał być odpowiedzią na zapotrzebowanie na różne formy mieszkalnictwa. Według danych Eurostatu w 2010 roku poziom migracji w Unii wyniósł 5,1 mln, w 2013 roku już 6,2 mln, a są to dane jeszcze sprzed wielkiej fali uchodźców. Świat się dynamizuje. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego modelu, według którego pod tym samym dachem mieszkają różne pokolenia. Pojawia się też pytanie o koszty renowacji istniejących struktur w porównaniu z kosztami zastąpienia ich nowymi obiektami.

Dość przewrotnie nazwaliście projekt Domkiem z Kart, od razu implikując, że jest to obiekt nietrwały, tymczasowy, jaka jest szacunkowa długość życia papierowej architektury?

Jednym z najstarszych obiektów tego typu w Europie jest Westborough Primary School w Anglii. Obiekt powstał w 2001 roku według projektu Cottrell & Vermeulen Architecture oraz Buro Happold i wciąż funkcjonuje. Jego konstrukcję wykonano z papierowych tulei, ściany z paneli o strukturze plastra miodu. Nadal stoi Paper House Shigeru Bana, zrealizowany w 1995 roku w prefekturze Yamanashi, ale jak mówił mi architekt, jest już nieco wyeksploatowany, na przykład pokruszyły się fundamenty. Szacuje się, że konstrukcje oparte na elementach z papieru powinny przetrwać ok. 20 lat.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum