Polskie ogrody Petera Josepha Lenne
Wystawa w warszawskich Łazienkach, przygotowana z okazji 150. rocznicy śmierci tego wybitnego niemieckiego projektanta zieleni, stanowiła podsumowanie kilkuletnich badań prowadzonych przez uniwersytety drezdeński i wrocławski. Zaprezentowano na niej kilkanaście założeń krajobrazowych architekta znajdujących się obecnie w granicach Polski. Wśród nich znalazły się parki i ogrody zrewaloryzowane w ostatnich latach przez samorządy i prywatnych właścicieli, w tym m.in. 100-hektarowe założenie otaczające neogotycki zamek projektu Karla Friedricha Schinkla w Kamieńcu Ząbkowickim czy park podworski w Rusowie – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.
Peter Joseph Lenné (1789-1866) to jeden z najważniejszych architektów krajobrazu XIX wieku, wieloletni Dyrektor Królewskich Ogrodów Pruskich, twórca Sanssouci i Nowego Ogrodu w Poczdamie, berlińskiego Tiergarten, a także takich sensacyjnych projektów stulecia pary i elektryczności, jak linia kolejowa i związana z nią miejska oś w Brühl. Kilkanaście spośród stworzonych na podstawie planów niemieckiego projektanta założeń krajobrazowych znajduje się obecnie w granicach Polski.
Ich przeglądem była prezentowana w dniach 30 września – 16 października wystawa w warszawskich Łazienkach Mistrzowskie, jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce zrealizowana przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii (we współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Ambasadą Niemiec i Muzeum Łazienki Królewskie).