Pokojowa prowokacja

2016-11-30 11:47 Tekst: Krzysztof Zięba
Pokojowa prowokacja
Autor: archiwum serwisu Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata, autorzy: Krzysztof Wodiczko, Jarosław Kozakiewicz

Koncepcyjny projekt autorstwa Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza, prezentowany od 6 października do 27 listopada w warszawskiej Zachęcie, to pomysł całkowitego przekształcenia sąsiadującego z galerią placu Piłsudskiego. Wielka pusta przestrzeń jednego z najważniejszych miejsc w stolicy miałby pomieścić Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. Siedziba Instytutu byłaby ulokowana pod płytą placu, przeciętą wpół szczeliną – pasażem. Projekt wydaje się komentarzem do bieżących wydarzeń, do toczącego się w Polsce politycznego sporu, choć sami autorzy mówią o bardziej uniwersalnym kontekście – podsumowanie Krzysztofa Zięby.

W czasie, gdy polityka historyczna znów jest w Polsce gorącym tematem, wokół zawartości i nazwy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku toczy się spór, a w modzie ulicznej częste są wojenne symbole, dwaj polscy artyści – Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz – proponują budowę instytucji programowo antywojennej. Koncepcyjny projekt prezentowany od 6 października do 27 listopada w warszawskiej Zachęcie to pomysł całkowitego przekształcenia sąsiadującego z galerią placu Piłsudskiego. Wielka pusta przestrzeń jednego z najważniejszych miejsc w stolicy miałby pomieścić Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum