Osiedle SBM Torwar w Warszawie

2018-10-02 13:48 Tekst: Andrzej Bulanda
Osiedle SBM Torwar w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Symbolicznym wejściem na teren zespołu jest budynek usługowo-handlowy od ulicy Ludnej, ukształtowany jako dopełnienie XIX-wiecznej pierzei i tworzący urbanistyczną bramę; Fot. Marcin Czechowicz

Urbanistyka zespołu jest prosta i czytelna, tak naturalna, że czuje się jej zrośnięcie z tym miejscem. To jest miara dobrej architektury niezależnie od jej skali. Zespół wtapia się w otoczenie i nawiązuje z nim dialog. Widoczny jest tu wysokiej klasy warsztat projektanta i autorski detal – o nowej realizacji Kuryłowicz & Associates pisze Andrzej Bulanda.

Nieważne, czy budynek jest stary czy nowy – ważne, żeby się czuło, że stoi tu od zawsze, powiedział kiedyś Renzo Piano. Zespół mieszkalno-usługowy zlokalizowany na warszawskim Powiślu – obecnie modnej dzielnicy, przeżywającej swój renesans – to rzadki w twórczości Kuryłowicz & Associates przykład architektury podporządkowanej całkowicie otoczeniu. Architektura tła, będąca wynikiem analizy miejsca, wzbogacająca i porządkująca ważny, choć zaniedbany fragment miasta, jest udaną próbą rewitalizacji Powiśla. Jest to też kreacja nowej współczesnej jakości w miejscu, które wskutek powojennej urbanistyki zatraciło tożsamość. Nadal brakuje podobnych prób „zszywania fragmentów” miasta poprzez jego dogęszczanie. Projekt ten ma długą historię. Pracę nad nim rozpoczęto w roku 2005, jeszcze pod bezpośrednim kierunkiem Stefana Kuryłowicza. Zespół składa się z czterech budynków – trzech mieszkalnych i jednego usługowohandlowego. Operuje niewielką skalą i jest próbą uporządkowania fragmentu ulicy Solec od strony Ludnej do Rynku Soleckiego. Było to zadanie niezwykle trudne z uwagi na dominujący i narzucony w okolicy układ przestrzenny, tj. swobodną kompozycję punktowców z lat 70. XX wieku z wszechobecną bujną zielenią. W wyniku tej interwencji teren ten ma szanse odzyskać cechy miejskie w dobrym tego słowa znaczeniu i stać się klimatyczną częścią Powiśla z kulminacją w obszarze Rynku Soleckiego. Symbolicznym wejściem do zespołu od ulicy Ludnej jest budynek usługowo-handlowy ukształtowany jako dopełnienie XIX-wiecznej pierzei i tworzący urbanistyczną bramę. To on stanowi wyróżnik całego zespołu, choć jego formalny i estetyczny związek z resztą kompleksu jest luźny – w przeciwieństwie do części mieszkalnej ukształtowano go w sposób bardzo dynamiczny i ekspresyjny, z elewacjami zaprojektowanymi totalnie i bezkompromisowo z kortenu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum