Architektura materiałów wypożyczonych – rozmowa z holenderskim architektem Peterem van Assche

2018-10-02 13:47 Tekst: Marta Promińska
Architektura materiałów wypożyczonych
Autor: archiwum serwisu Wnętrze People's Pavilion wykonanego w całości z materiałów z recyklingu. Zostały one wypożyczone, a następnie po zakończeniu eksploatacji obiektu zwrócone właścicielom; Fot. Filip Dujardin/Bureau SLA

My, projektanci, musimy obecnie wynaleźć nowy język, nowy idiom dla społeczeństwa, które się zmienia. Musimy odnaleźć też nowy język architektoniczny dla budynków neutralnych energetycznie oraz materiałowo – o architekturze w kontekście gospodarki cyrkularnej z Peterem van Assche rozmawia Marta Promińska.

Gospodarka cyrkularna to system powtórnego wykorzystania materiałów, ponownego włączenia ich do obiegu, niekoniecznie w tej samej roli. Można powiedzieć, że Panu udało się osiągnąć kolejny poziom zrównoważonego projektowania, polegający właśnie na zastosowaniu zasad gospodarki cyrkularnej. Co oznacza dla Pana określenie „zrównoważona architektura”?

Określenie „zrównoważona architektura” powinno stanowić nierozłączną całość, bo to po prostu zdrowy i naturalny sposób egzystencji na naszej planecie. W obrębie tego pojęcia znajdujemy dwa problemy: jednym z nich są materiały, drugim – wykorzystanie energii w budynkach. W Holandii ten drugi aspekt jest obecnie gorącym tematem ze względu na dość duże zużycie gazu ziemnego. Oznacza to, że przekształciliśmy Holandię w jedną z najmniej zrównoważonych gospodarek w Europie, zajmując 26 pozycję na 28 miejsc – tuż przed Maltą i Luksemburgiem. Kraje takie, jak Norwegia i Szwecja mają zużycie energii odnawialnej na poziomie 55-60%, co i u nas powinno być normą. W kontekście architektury natomiast kwestia ta jest rozwiązana, ponieważ wiemy, w jaki sposób wykonać budynek, który nie konsumuje zbyt dużej ilości energii. Wiemy również, jak zaprojektować obiekt neutralny energetycznie lub nawet taki, który produkuje energię.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum