Uniwersytet Zielonogórski
Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym miesiącu Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Studia podyplomowe:
gospodarka nieruchomościami, stosowanie eurokodów w budownictwie
Praktyki:
Podczas studiów I stopnia odbywają się dwa obowiązkowe cykle praktyk studenckich. W znalezieniu praktyk zawodowych pomaga uczelnia wraz z Biurem Karier. Praktyka budowlana: w semestrze czwartym, po zaliczeniu semestru trzeciego, czas trwania: 3 tygodnie; praktyka projektowa: w semestrze szóstym, po zaliczeniu semestru piątego, czas trwania: 3 tygodnie.
Wyjazdy zagraniczne/programy:
Uniwersytet uczestniczy w programach wymiany zagranicznej – Erasmus+ oraz krajowej – Program Mobilności Studentów MOST. Działa również w programie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który pozwala na realizacje projektów z partnerami z grupy Wyszehradzkiej. Współpracuje też z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wyjazdy studyjne:
W każdym roku akademickim studenci mają możliwość udziału w wyjazdach studyjnych, organizowanych przez wydział lub społeczność kół naukowych. W semestrze 2021/2022 studenci wizytowali Narodowy Uniwersytet Techniczny w Łucku w ramach współpracy z Katedrą Architektury i Designu Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Łucku i projektu Odkrywanie wspólnego ukraińsko-polskiego dziedzictwa architektonicznego z okresu 1921-1939 na terytorium Wołynia oraz uczestniczyli w architourze Żary-Złotniki. W latach poprzednich były organizowane: Architour Katowice (2020), Architour Warszawa (2019), Architour Cottbus (2019).
Współpraca:
Uniwersytet Zielonogórski uczestniczy w wielu projektach, pracach badawczych czy też wydarzeniach o zasięgu lokalnym, krajowym i zagranicznym. Dzięki temu ma bogatą sieć kontaktów.
IAiU WBAiIŚ za swój cel obrał rozwój architektury, urbanistyki i ich potencjału w zielonogórskim subregionie, w związku z tym współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi czy instytucjami, takimi jak: IARP – Lubuska Okręgowa Izba Architektów, SARP Zielona Góra, Komisje Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Uniwersytet Techniczny w Łucku (Ukraina), Santander Universidades Polska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnika Wrocławska, Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Efektami wspólnej pracy są międzynarodowe lub ogólnopolskie konferencje (np. Mój piękny Habitat, 2016), warsztaty, wystawy, wydawnictwa oraz wyjazdy studyjno-naukowe (np. Feeding The Planet, Energy For Life – Mediolan Expo 2015).
Uniwersytet Zielonogórski ma rozległe kontakty międzynarodowe. W ciągu całych studiów można wykorzystać trzy semestry mobilności w ramach programu Erasmus – dwa na studiach I stopnia i jeden na studiach II stopnia. Koordynator wydziałowy pozostaje z kandydatami w stałym kontakcie i monitoruje na bieżąco, które uczelnie są gotowe na przyjęcie studentów. Wydział prowadzi wymianę zagraniczną przede wszystkim z uczelniami Unii Europejskiej oraz Ukrainą i Turcją, organizując wspólne kursy, warsztaty i wycieczki studyjne. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z Niemcami kraj ten stał się miejscem pracy dla wielu absolwentów, ta współpraca ma zatem charakter priorytetowy – studenci uczestniczą w wymianie naukowej w ramach wspólnych projektów.