Budownictwo naturalne dla Albanii
Projekt Build Back Better miał na celu dzielenie się wiedzą i zdobywanie umiejętności w zakresie naturalnego budownictwa i jego adaptacji do lokalnych warunków [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA Z REALIZACJI PROJEKTU].
Przedsięwzięcie realizowane przez partnerów, architektów i wykonawców z krajów V4 oraz specjalistów z gmin Durrës i Tirana, zostało sfinansowane ze środków Grupy Wyszehradzkiej i zrealizowane w partnerstwie z Polską, Czechami i Słowacją. W projekcie brały udział: władze Durrës, Community Development Center Today for the Future Albania, Fundacja HumanDoc Polska, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, Uniwersytet w Durrës, Uniwersytet w Tiranie, a także architekci mech.build i ekodama z Polski, wykonawcy Baobaby z Czech oraz Organica ze Słowacji.
Bezpośrednim impulsem było ostatnie trzęsienie ziemi w listopadzie 2019 roku w północno-zachodniej Albanii o sile 6,4 Richtera i poszukiwanie metod odbudowy opartych o ekologiczne technologie, dostępne materiały i partycypację. Albania parę dekad temu zrezygnowała z budownictwa naturalnego na rzecz materiałów nieodnawialnych, głównie cementu. Przedmieścia, tereny dawnych slumsów, zabudowane zostały często niedokończonymi betonowymi konstrukcjami, z wypuszczonym zbrojeniem, wypełnionymi pustakami.