Co się wydarzyło
Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.
Honorowa Nagroda SARP 2021
Kapituła Honorowej Nagrody SARP 2021, składająca się z laureatów lat ubiegłych, czyli Romualda Loeglera, Ryszarda Jurkowskiego, Andrzeja Bulandy i Zbigniewa Maćkowa oraz prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego, to prestiżowe wyróżnienie przyznała profesor Ewie Kuryłowicz, wiceprezes i generalnej projektantce w pracowni Kuryłowicz & Associates. Architektkę doceniono m.in. za twórcze osiągnięcia w architekturze przepełnione empatią dla użytkowników, działalność dydaktyczną wspierającą pokolenia młodych architektów i wielowymiarową społeczną aktywność. Uroczystość wręczenia nagrody połączona z otwarciem wystawy prezentującej dorobek laureatki odbyła się 10 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Laudację na część Ewy Kuryłowicz napisał Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1980. W imieniu profesora odczytał ją Bohdan (Biś) Lisowski: Zdumiewający jest zakres dokonań Ewy Kuryłowicz. Od umiarkowanych w wielkości, a dopracowanych w detalu rezydencji, poprzez nowe, różne w skali zespoły mieszkaniowe świetnie wpisane w istniejący krajobraz lub projektowane i zintegrowana z nim środowisko. Biurowcom nadaje humanistyczny wyraz, a budowlom poświęconym kulturze godny i monumentalny charakter. Czytelność idei odbierana w tych projektach, nadana jej forma, świadczą o nieprzeciętnym talencie, a kompleksowa realizacja, o charakterze niepodatnym na kompromisy.
Czytaj też: Kropla drąży skałę: Ewa Kuryłowicz |
W swoim tekście pochwalnym Witold Cęckiewicz zwracał też uwagę na dorobek naukowy i dydaktyczny laureatki. Ewa Kuryłowicz jest bowiem nie tylko czynną architektką, ale też kierowniczką Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na WA PW, recenzentką wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorką ponad 120 dyplomów magisterskich i 50 inżynierskich, z których ponad 10 otrzymało nagrody krajowe i uczelniane. Należy też do prekursorów nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach. W latach 2005-2008 była ekspertką ACE ds. projektowania uniwersalnego, w latach 1996-2012 konsultantką UW w tej dziedzinie. W 2013 roku powołała do życia Fundację imienia Stefana Kuryłowicza, która co roku organizuje cieszący się dużą renomą program stypendialny Teoria i Praktyka. Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska polskich architektów dla twórczości i postawy społecznej. Ewa Kuryłowicz jest jej 56. laureatką i trzecią kobietą, która wyróżnienie otrzymała samodzielnie, po Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak (1974) i Halinie Skibniewskiej (1978). Podczas uroczystości tradycyjnie przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury. Tym razem otrzymali je: architekt i akwarelista Tytus Brzozowski za propagowanie architektury w oryginalnych formach malarskich w różnej skali – od rysunku do murali miejskich, współzałożyciel spółki Carolina Medical Center Jan Majdecki za wieloletnie działania, które doprowadziły do uratowania i rewaloryzacji zabytkowego pensjonatu Abrama Gurewicza w Otwocku (proj. Grupa 5 Architekci, „A-m” 07/2021) oraz czeski architekt i wykładowca Vladimír Šlapeta za niestrudzoną, opartą na dogłębnej wiedzy popularyzację twórczych osiągnięć polskich architektów XX wieku prowadzoną w Republice Czeskiej i na szeregu europejskich uczelni architektonicznych. (red)