Architektura-murator - 2018-09
Autor: Ewa P. Porębska <p>Zamiast projektować budynki, odtwarzają przebieg światowych wydarzeń. Zamiast zestawiać detale techniczne, scalają i analizują wszelkie dostępne dane – zdjęcia satelitarne, fotki z social mediów. Techniki projektowania parametrycznego nie służą im do tworzenia niezwykłych wieżowców, lecz precyzyjnego rekonstruowania bombardowań i zamachów terrorystycznych. Używając wiedzy zdobytej w czasie studiów architektonicznych przeprowadzają niezwykle trudne śledztwa. W naszych badaniach chcemy za pośrednictwem tego, jak budynki rejestrują przemoc (...) „przeczytać” środowisko miejskie i zrozumieć, jak odpowiada na sytuację konfliktu – mówi Christina Varvia z Forensic Architecture. Tymczasem na weneckim biennale trwa spokój. Oba artykuły w bieżącym numerze „Architektury-murator”.</p> <p> </p> <p><strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 09/2018

Zamiast projektować budynki, odtwarzają przebieg światowych wydarzeń. Zamiast zestawiać detale techniczne, scalają i analizują wszelkie dostępne dane – zdjęcia satelitarne, fotki z social mediów. Techniki projektowania parametrycznego nie służą im do tworzenia niezwykłych wieżowców, lecz precyzyjnego rekonstruowania bombardowań i zamachów terrorystycznych. Używając wiedzy zdobytej w czasie studiów architektonicznych przeprowadzają niezwykle trudne śledztwa. W naszych badaniach chcemy za pośrednictwem tego, jak budynki rejestrują przemoc (...) „przeczytać” środowisko miejskie i zrozumieć, jak odpowiada na sytuację konfliktu – mówi Christina Varvia z Forensic Architecture. Tymczasem na weneckim biennale trwa spokój. Oba artykuły w bieżącym numerze „Architektury-murator”.
Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 09/2018
realizacje

Prosta i możliwie syntetyczna forma podejmuje swoisty dialog zarówno z samym terminalem, jak i z pozostałymi obiektami w rejonie lotniska. Aeronautyczne odniesienia stanowiły próbę wykreowania w industrialnej i technologicznej architekturze otoczenia portu budynku nieco odrealnionego – pisze Andrzej Sidorowicz z JEMS Architekci.

Nowo powstały Hotel Renaissance wraz z Courtyard by Marriott i Hampton by Hilton stanowić miał uzupełnienie oferty pierwszego w Polsce airport city, które przewidziano na Okęciu. Czy plany budowy Centralnego Portu Lotniczego w gminie Baranów podważają sens tych inwestycji? – pisze Tomasz Żylski.

Otwarty pod koniec kwietnia 2018 roku hotel na warszawskim Okęciu, stojący na wprost wyjścia jednego z głównych terminali, jest przykładem współczesnej architektury wysokiej jakości. Charakteryzuje się wyrafinowaną elegancją, powagą i prestiżem adekwatnymi do rangi marki o wysokich aspiracjach – o nowej realizacji biura JEMS Architekci piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Na przestrzeni dziewięciu lat od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego na hotel na Okęciu do jego otwarcia, w projekcie wnętrz hotelowych zaszły znaczące zmiany. Sieć słynęła dotąd z budzących poczucie bezpieczeństwa przestrzeni o niemal identycznym charakterze w każdym kraju. Dziś w swoich wyspecjalizowanych segmentach o podwyższonym standardzie zdaje się gonić klientów poszukujących coraz częściej lokalnego, nieco kameralnego, nieformalnego stylu – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Adam Orlewicz.

Projektanci stanęli przed niełatwym zadaniem dostosowania poprzemysłowego obiektu do wymagań współczesnego domu studenckiego, przy jednoczesnym wyeksponowaniu jego unikatowych walorów. Wymagało to zarówno sprawności warsztatowej, jak i pokory – o realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Błażej Ciarkowski.

W miejscu swojej dawnej siedziby z lat 50. XX wieku Mennica Polska wraz ze spółką Golub GetHouse prowadzą dwie duże inwestycje: zespół biurowy oraz kompleks mieszkaniowy Mennica Residence, pod który wyburzono budynek produkcyjno-biurowy z 1994 roku – o nowej realizacji BBGK Architekci pisze Beata Tylec-Skórka.

Nowy budynek, połączony z gmachem szkoły z czasów PRL-u, mieści siedzibę urzędu gminy i dom kultury z biblioteką, świetlicą i salą widowiskowo-konferencyjną. Całość tworzy nowe, administracyjno-kulturalne centrum miejscowości – o nowej realizacji 3XA pisze Jerzy S. Majewski.

Architekci, wykorzystując energię z podziemnych źródeł wód geotermalnych, zaprojektowali pierwszy w Polsce pasywny budynek przedszkolny, ogrzewany zimą i chłodzony latem. Dla 180 dzieci przedszkolnych i 21 maluchów w żłobku stworzyli bezpieczny, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, pozbawiony wszelkich barier architektonicznych – pisze Justyna Wojtas-Swoszowska.

konteksty

Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.

rozmowa

Nasza pamięć ma aspekt przestrzenny. Kiedy chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o konkretnym wydarzeniu, pomaga skupienie się na niewielkich szczegółach miejsca: wymiarach drzwi czy okien, teksturze ścian. Dzięki temu wspomnienia przybierają bardziej namacalny kształt – o architekturze w poszukiwaniu prawdy z Christiną Varvią rozmawia Emilia Ignaciuk.

co się wydarzyło

W czerwcu 2018 roku urbaniści zjechali do Gdyni na kolejny, odbywający się co trzy lata Kongres Urbanistyki Polskiej zorganizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy z miastem Gdynia, tym razem pod hasłem Jutro Miasta. Dyskutowano, co należy zrobić, aby miasta funkcjonowały lepiej – pisze Grzegorz Stiasny.

Do 14 października w warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę Tango na 16 metrach kwadratowych dotykającą problemu małych mieszkań i sposobów organizacji mocno ograniczonych przestrzeni – recenzuje Agnieszka Dąbrowska.

co się projektuje

Jeden z największych parków w Warszawie zostanie zmodernizowany według koncepcji biura WXCA.

Po krytyce mieszkańców inwestor zmienił projekt galerii Wilanów. Nową koncepcję opracowało Atelier Thomas Pucher.

Dom Weterana w Iławie zostanie zaadaptowany na bibliotekę według zwycięskiej pracy Restudio Architektury.

Konkurs na projekt obiektu władze miasta zorganizowały we współpracy z SARP-em. Zwyciężyło biuro ch+.

Pieszy most między Chwaliszewem i Berdychowem powstanie według projektu pracowni ARPA Jerzego Gu-rawskiego.

Biuro AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyło w konkursie na kolejne osiedle w ramach programu Miesz-kanie Plus.

Na warszawskiej Woli rozpoczęła się rozbiórka dwóch biurowców z lat 90. Zastąpi je zespół projektu HRA Architekci.

czytelnia

Witruwiusz był wiernym uczniem Greków i zakładał, że w nowych rzeczach znajdziemy tylko uniwersalne reguły; my już nie wierzymy w taki porządek, więc pomysłowość kieruje nas w stronę eksperymentowania – recenzja Pawła Jaworskiego.

Część fragmentów tego opracowania ma znaczenie wyłącznie historyczne, jednak mimo to ułatwiają zrozu-mienie genezy obecnego zagospodarowania naszego otoczenia – recenzja Pawła Jaworskiego.

Teksty umieszczone w publikacji mają charakter teoretyczny lub praktyczny: część z nich odnosi się do zagadnień definicyjnych, prawnych, ekonomicznych czy organizacyjnych, a pozostałe są studiami kon-kretnych projektów, w których użyto rozwiązań zaplanowanych od początku jako tymczasowe – recenzja Pawła Jaworskiego.

McGuirk rozpoczyna swoje rozważania od opisu źródeł porażki modernistycznego myślenia o scentralizowanym planowaniu wielkoskalowych osiedli mieszkalnych, a także pierwszej próby innej odpowiedzi na pytanie o niedobór mieszkań poprzez prezentację peruwiańskiego projektu PREVI – recenzja Pawła Jaworskiego.

Wspomnienia Karpińskiego to skondensowana historia architektury czasów PRL-u. W tym także nierzadkie wtedy zagraniczne kontakty: zawodowe wyprawy na Kubę, realizacja ambasady w Pekinie, Paryż, ale przede wszystkim Finlandia. Wprawdzie warszawskie realizacje nie przypominają tych z Helsinek, niemniej Karpiński chłonął klimat tamtejszej estetyki, prostoty, szacunku dla przyrody i potulnej zgody na lokalny klimat – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.

Paryski historyk sztuki stawia wiele pytań, ale nie daje prostych i szybkich odpowiedzi. Czym jest architektura w relacji do budowania, czasu i historii? Jaki jest jej związek z katastrofą – od Arki Noego po WTC? Co odkrywa albo zakrywa przed nami mgła otaczająca Blur Pavilion ze Swiss Expo 2002? – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.

technika

Zmienne zestawy kolorów pokrycia indywidualizują poszczególne kondygnacje, tworząc rozpoznawalną z da-leka bryłę. Podium pokryto aluminiowymi srebrnoszarymi perforowanymi brytami blachy. Architekci dążyli do uzyskania maksymalnie smukłych proporcji wieży. Kolorowe okładziny wyróżniają ten dom w morzu podobnych do siebie drapaczy chmur – o realizacji b720 Fermín Vázquez Arquitectos pisze Grzegorz Stiasny.

warsztat

Ważną rolę w projekcie odgrywa ekologia i zrównoważone systemy zarządzania energią. Rotunda będzie pierwszym w Polsce budynkiem spełniającym równocześnie kryteria dwóch certyfikacji proekologicznych: LEED i BREEAM – piszą Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta, autorzy projektu nowej Rotundy.

kolumny studenckie

Jury spośród wszystkich prac magisterskich z lat 2017-2018 wytypowało do nagrody w pierwszym etapie 11 projektów, a w drugim dwa – pracę Stefana Angelovskiego pt. Strategia rewitalizacji wsi Lesnovo oraz Ruzhicy Minovej pt. Architektura gór, która otrzymała nagrodę.

zawód architekt

Miasto to trening tolerancji, a nie segregacji. Jeśli zanika u mieszkańców umiejętność współżycia z innymi ludźmi, miasto się degeneruje – o architekturze w kontekście historycznym miejsca, nowoczesnej prefabrykacji oraz idei Warszawskiej Dzielnicy Społecznej z Wojciechem Koteckim rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum