Ekologiczne przedszkole w Lądku-Zdroju

2018-08-31 14:13 Tekst: Justyna Wojtas Sworzowska
Ekologiczne przedszkole w Lądku-Zdroju
Autor: archiwum serwisu Przedszkole usytuowane jest wzdłuż osi wschód-zachód, równolegle do sąsiedniego, czterokondygnacyjnego bloku mieszkalnego. Architekci uzyskali w ten sposób najbardziej dogodną dla budynku pasywnego orientację względem stron świata oraz wygospodarowali na niewielkiej działce dwa osobne place zabaw, na zdjęciu miejsce zabaw dzieci starszych; Fot. Krzysztof Smyk

Architekci, wykorzystując energię z podziemnych źródeł wód geotermalnych, zaprojektowali pierwszy w Polsce pasywny budynek przedszkolny, ogrzewany zimą i chłodzony latem. Dla 180 dzieci przedszkolnych i 21 maluchów w żłobku stworzyli bezpieczny, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, pozbawiony wszelkich barier architektonicznych – pisze Justyna Wojtas-Swoszowska.

Zrealizowane w ostatnim czasie obiekty przedszkolne, autorstwa takich biur jak Rysy Architekci, toprojekt, Tremend czy Franta Group, dowodzą, że polscy projektanci i władze samorządowe zaczynają dostrzegać w dzieciach wymagających użytkowników. Potwierdzeniem tej tezy, również odbiegającym od standardowej, disneyowskiej estetyki, jest ukończony w połowie roku budynek proekologicznego przedszkola w Lądku-Zdroju, projektu Dominika Góreckiego i Szczepana Dejnka. Położony w Kotlinie Kłodzkiej Lądek-Zdrój, najstarsze w Polsce uzdrowisko, słynie z leczniczych wód termalnych i doskonale odrestaurowanej, zdrojowej architektury. Przez ostatnich 40 lat nie wybudowano jednakże w tym mieście żadnego nowoczesnego budynku użyteczności publicznej. Decyzja o realizacji nowego przedszkola i żłobka zapadła ponad cztery lata temu. Obecny burmistrz Lądka, Roman Kaczmarczyk, zdecydował, że obiekt musi być oszczędny w użytkowaniu i przyjazny środowisku. To dzięki jego staraniom gmina otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych, pokrywające niemal w 80 procentach koszty inwestycji. Architekci, wykorzystując energię z podziemnych źródeł wód geotermalnych, zaprojektowali pierwszy w Polsce pasywny budynek przedszkolny, ogrzewany zimą i chłodzony latem. Dla 180 dzieci przedszkolnych i 21 maluchów w żłobku stworzyli bezpieczny, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, pozbawiony wszelkich barier architektonicznych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum