Dom Kultury i Urząd Gminy w Lubrzy

2018-08-31 14:13 Tekst: Jerzy S. Majewski
Dom Kultury i Urząd Gminy w Lubrzy
Autor: archiwum serwisu Północno-zachodnia fasada budynku. Na pierwszym planie elewacja skrzydła mieszczącego salę widowiskową z nałożonym na nią herbem gminy; po prawej budynek szkoły; Fot. Stanisław Zajączkowski

Nowy budynek, połączony z gmachem szkoły z czasów PRL-u, mieści siedzibę urzędu gminy i dom kultury z biblioteką, świetlicą i salą widowiskowo-konferencyjną. Całość tworzy nowe, administracyjno-kulturalne centrum miejscowości – o nowej realizacji 3XA pisze Jerzy S. Majewski.

Lubrza to niewielka wieś w województwie lubuskim, mająca jednak w centrum strukturę urbanistyczną miasteczka: z rynkiem i pierzejami niskiej zabudowy, przeważnie parterowej i jednopiętrowej. Dwa jeziora Goszcza i Lubie sprawiają, że latem z powodzeniem funkcjonuje też jako miejscowość turystyczna. Cała gmina liczy 3,6 tys. mieszkańców. Zajmuje malowniczy, pofałdowany teren, którego blisko połowę powierzchni stanowią lasy. Nowy budynek, oddany do użytku wiosną tego roku, widać z chwilą wjazdu do wsi od strony Świebodzina. Usytuowany jest na przesmyku pomiędzy jeziorami, na tyłach lokalnego stadionu, tuż obok gmachu szkoły z czasów PRL-u, z którym częściowo jest połączony. Mieści nie tylko siedzibę urzędu gminy, ale też dom kultury z biblioteką, świetlicą oraz nowocześnie wyposażoną salą konferencyjno-widowiskową, mogącą pełnić zarówno funkcje kina, sali teatralnej, jak i auli szkolnej. Architektonicznie oba obiekty znacznie się różnią: gmach szkoły jest dość typowy dla czasu, w którym powstał, w dodatku szpecą go przybrudzone tynki sprzed kilkunastu lat, choć ciekawym rozwiązaniem wydaje się narożnik o ścianach z luksferów. Obydwa złożone są jednak z prostopadłościanów, dzięki czemu stanowią spójny układ brył o prostej, modernistycznej stylistyce. Projektanci uszanowali peerelowskiego sąsiada – nowy budynek w żaden sposób nie deprecjonuje jego architektury.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum