Wystawa stała w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

2014-12-16 14:24 Tekst: Maja Mozga-Górecka
Ekspozycja MHŻP
Autor: Marcin Czechowicz Ekspozycja w Muzeum Historii Żydów Polskich w warszawie. Interaktywna makieta Krakowa i Kazimierza z okresu Złotego Wieku społeczności żydowskiej w Polsce składa się z ponad tysiąca elementów. Na makietę wyświetlane są multimedialne projekcje

Rzadko w Polsce się zdarza, by autorowi powierzano również wykonanie projektu. Wystawa główna w warszawskim Muzeum Żydów pokazuje, jakie są tego zalety: wszystkie detale są dopracowane, co ma ogromne znaczenie w instytucji, w której narracja opiera się głównie na multimediach i rekonstrukcjach, a nie na zabytkowych eksponatach – pisze Maja Mozga-Górecka.

Długo oczekiwaną wystawę główną w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin otwarto w październiku 2014 roku. Ekspozycję rozplanowano na podziemnej kondygnacji (głównie poziom -1). Zajmuje ponad 4000 m2 czyli jedną trzecią całkowitej powierzchni budynku autorstwa Rainera Mahlamäkiego.

Jest to jedna z większych przestrzeni wystawienniczych w Polsce, znacząca również w skali europejskiej (dla porównania wystawę stałą w Jewish Museum w Berlinie urządzono na przestrzeni ok. 3000 m2).

Przygotowaniem projektu wystawy i jej wykonaniem zajmował się zespół Nizio Design International (studio to przejęło prace od firmy Event Communications). Pracownia ma na koncie m.in. współpracę z nagradzanym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum