Pawilon obserwacyjny w Górach Skandynawskich

2014-12-16 18:42 Tekst: Maciej Lewandowski
Pawilon obserwacyjny w Górach Skandynawskich
Autor: archiwum serwisu Pawilon obserwacyjny w Norwegii, proj.: Snøhetta. Szklana elewacja od strony północnej. Wewnętrzny rdzeń z drewna nawiązuje formą do lokalnych skał. Fot.: Diephotodesigner.de OHG 2010

Obiekt stanął w obrębie Parku Narodowego Dovrefjell, architekci starali się więc do minimum ograniczyć ingerencję w teren, usuwając jedynie luźne odłamki skał i elementy organiczne oraz trasując miejsce pod ścianę fundamentową. Sam fundament zakotwili za pomocą dwunastu prętów ze stali nierdzewnej średnicy 2 cm i długości 1,5 m. O realizacji biura Snøhetta pisze Maciej Lewandowski.

Pawilon zlokalizowano na obrzeżach parku narodowego Dovrefjell na wysokości 1250 m n.p.m., w miejscu, z którego roztacza się spektakularny widok na górę SnØhetta.

Budynek ma 90 m2 i służy między innymi jako punkt obserwacji dziko żyjących reniferów dla przybywających tu licznie turystów. Rejon Dovre i jego malowniczy krajobraz odgrywa istotną rolę w norweskiej tradycji, dlatego architekci postanowili ograniczyć swoją ingerencję do minimum i bezpośrednio odnieść się do otoczenia – wewnątrz prostopadłościennej obudowy wykonanej ze szkła i stali umieszczono wielokrzywiznową konstrukcję z drewna przypominającą skałę poddawaną przez wiele lat działaniu deszczy i porywistych wiatrów.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum