Architektura i władza – wokół biennale w Wenecji

2014-12-18 12:06 Tekst: Marta Karpińska
Nagrobek współczesnego modernisty
Autor: archiwum serwisu Nagrobek współczesnego modernisty, fotomontaż Jakuba Woynarowskiego będący częścią wystawy Figury niemożliwe w Pawilonie Polskim na 14. Biennale Architektury w Wenecji. Il. Instytut Architektury

Marta Karpińska, jedna z kuratorek ubiegłorocznej wystawy w pawilonie polskim, podsumowuje debatę na temat związków architektury i władzy zorganizowaną w październiku w warszawskiej Zachęcie. Wśród gości spotkania znaleźli się m.in. Ole Bouman, były dyrektor Holenderskiego Instytutu Architektury (NAi), Paweł Jaworski, urbanista i filozof reprezentujący katowicką fundację Napraw Sobie Miasto, Artur Celiński, zastępca redaktora naczelnego „Res Publiki Nowej” oraz Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski i Dorota Jędruch z fundacji Instytut Architektury.

19 października w Zachęcie miała miejsce debata Architektura i władza. Wokół 14. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Jako zespół kuratorski wystawy Figury niemożliwe w Pawilonie Polskim na ostatnim biennale zaproponowaliśmy uczestnikom współorganizowanego przez Zachętę spotkania przedyskutowanie najważniejszego wątku naszego projektu – związków architektury i władzy – w perspektywie ostatnich stu lat.

Okres 1914-2014 stanowił ramy czasowe wyznaczone przez kuratora biennale Rema Koolhaasa. Michał Wiśniewski i Dorota Jędruch, współkuratorzy Figur niemożliwych, zarysowali problematykę dyskusji w kontekście historycznym.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum