Śląskie benefisy – Aleksander Franta

2014-12-17 19:35 Tekst: Kamila Cieśla
Aleksander Franta
Autor: archiwum serwisu ALEKSANDER FRANTA PODCZAS SWOJEGO BENEFISU W BIBLIOTECE ŚLĄSKIEJ W KATOWICACH, FOT. IWONA WANDER/SERWIS PRASOWY

Benefis Aleksandra Franty był drugim z cyklu spotkań organizowanych w ramach projektu Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety. W trakcie wystąpienia Henryk Buszko przywołał wymyślonego przez siebie Archimuzona – protektora architektury – postać, której brakowało mu w trakcie życia zawodowego pośród pozostałych dziewięciu muz Apolla. Jak tłumaczył, zadaniem Archimuzona powinno być w najbliższym czasie budzenie posłów w sejmie i uświadamianie im, że przestrzeń publiczna się psuje, zaś jej przyszłość należy do następnych pokoleń – pisze Kamila Cieśla.

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i uczniowie Aleksandra Franty oraz oficjalni goście – przedstawiciele uczelni wyższych, izb architektów, oddziałów SARP-u – spotkali się na benefisie, który odbył się 6 listopada w Bibliotece Śląskiej w Katowicach w ramach projektu Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety. Celem tego prowadzonego przez Bibliotekę Śląską programu jest przybliżenie i prezentacja dokonań architektów działających na Śląsku po 1945 roku – w myśl słów Tomasza Manna: kultura to umiejętność dziedziczenia.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum