Nowa herbaciarnia w Łazienkach

2014-12-16 12:54 Tekst: Grzegorz Stiasny
Herbaciarnia w Łazienkach
Autor: Jakub Certowicz Od strony parku łazienkowskiego budynek nowej herbaciarni w Łazienkach ma lekkie, przeszklone ściany. Po zapaleniu świateł sprawia wrażenie lampionu, co dodaje mu orientalnego charakteru, nierozerwalnie związanego z historią Łazienek

Dobudowując do XIX-wiecznej ceglanej fasady lekki pawilon inspirowany dawną architekturą Japonii, autorzy udowodnili, z jak wielką twórczą swobodą można zestawiać pozornie sprzeczne tradycje – o realizacji Fiszer Atelier 41 pisze Grzegorz Stiasny.

Łazienki Królewskie w Warszawie to unikatowe również w skali światowej założenie XVIII-wiecznej sztuki ogrodowej, w którym parkowym krajobrazom towarzyszy szereg cennych architektonicznie pałacyków, willi i pawilonów. Od co najmniej stulecia Łazienki są także ulubionym celem spacerów mieszkańców Warszawy.

Pomimo swej ogromnej popularności, przez ostatnie dziesięciolecia popadały jednak w coraz większe zaniedbanie. Dopiero w 2012 roku, w obliczu zagrożenia ruiną niektórych obiektów, zaczęto tu wdrażać największy od czasów powojennych program rewitalizacji. Odnawiane są nie tylko poszczególne ogrody, ale i obiekty architektury takie jak: Pałac na Wyspie, amfiteatr, Stara Pomarańczarnia.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum