Kolekcja na 20 lat „Architektury-murator”

2014-12-17 14:56 Tekst: Tomasz Żylski
Jubileusz Architektury-murator
Autor: Marcin Czechowicz Wernisaż wystawy na 20-lecie "Architektury-murator" w tymczasowej siedzibie warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie Emilia

Z okazji przypadającego w 2014 roku 20-lecia istnienia miesięcznika „Architektura-murator” redakcja zainicjowała powstanie kolekcji makiet obiektów, które wywarły największy wpływ na przestrzeń i myślenie o architekturze w Polsce po 1989 roku. Jeszcze do 4 stycznia modele można oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tylko w ciągu ośmiu tygodni od otwarcia obejrzało ją 24 tysiące osób. Podsumowujemy dwa pierwsze miesiące trwania ekspozycji i wydarzenia towarzyszące.

WYSTAWA

Wystawa prezentująca kolekcję makiet zajęła cały parter dawnego pawilonu meblowego Emilia, w którym dziś mieści się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tylko w ciągu trzech pierwszych tygodni ekspozycję obejrzało 11 tysięcy widzów, a do końca listopada liczba ta się podwoiła, przekraczając 24 tysiące!

Od początku nie chodziło nam o wskazanie obiektów najpiękniejszych, ale takich, które wywarły największy wpływ na sposób myślenia o architekturze w naszym kraju, wyznaczały momenty zwrotne, nowe trendy, są zapisem historii – mówiła na otwarciu ekspozycji 2 października Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator” i pomysłodawczyni powstania kolekcji.

Urodzinowy wernisaż zgromadził ponad 600 osób. Wśród gości znaleźli się m.in. reżyser Andrzej Wajda oraz jego żona, scenografka Krystyna Zachwatowicz, inicjatorzy budowy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, którego model wchodzi w skład kolekcji, Waldemar Dąbrowski, w latach 2002–2005 minister kultury, a obecnie dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej, Agustin Núñez Martinez, ambasador Królestwa Hiszpanii, a także liczni architekci, przedstawiciele samorządów, środowisk artystycznych i biznesu.

Wernisaż stał się też okazją do dokonania pewnych podsumowań i przypomnienia 20-letniej historii miesięcznika. Szczególnie znacząco zabrzmiały słowa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej: Pojawienie się „Architekturymurator” na rynku wydawniczym było niezwykle ważnym momentem dla odbioru i recepcji architektury w Polsce. Wydawane w czasach PRL-u tytuły przestały istnieć i właściwie nikt nie pisał wówczas na ten temat w sposób profesjonalny. „Architektura-murator” była pierwszym pismem, które w tej nowej rzeczywistości próbowało pokazywać, co dobrego dzieje się w architekturze. Zawsze miałam sporo znajomych architektów w innych krajach i kiedy pytali mnie, jakie obiekty należy w Polsce obejrzeć, kupowałam całe roczniki magazynu i osobiście, własnym samochodem, zawoziłam im w paczkach.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum