Przebudowa hali sportowej w Jaworznie

2014-12-18 14:03 Tekst: Tomasz Żylski
Hala sportowa w Jaworznie
Autor: archiwum serwisu Hala sportowa w Jaworznie, proj.: Architektura i Sztuka, il.: dzięki uprzejmości pracowni

Konkurs na projekt przebudowy hali sportowo-widowiskowej w Jaworznie wygrało biuro Architektura i Sztuka.

Koncepcję obiektu, wzorowanego na charakterystycznej bryle hali wystawowej projektu Jerzego Gottfrieda w chorzowskim parku Śląskim, opracowano w latach 80. Budynek zrealizowano jednak dopiero w 1995 roku. Choć był jednym z nowocześniejszych w regionie, z powodu licznych oszczędności jego forma nigdy nie miała tej finezji, co nazywana Kapeluszem hala Gottfrieda.

W 2014 roku władze Jaworzna postanowiły poprawić estetykę obiektu i zorganizowały konkurs na projekt nowej elewacji z uwzględnieniem standardów budownictwa niskoenergetycznego. Architekci mieli ponadto poprawić funkcjonalność hali oraz otaczającego ją terenu.

Zwycięska koncepcja zakłada wydobycie plastyczności pierwotnej konstrukcji m.in. poprzez podniesienie attyk i ukrycie widocznych dziś instalacji oraz obłożenie fasad niewielkimi płytkami włókno-cementowymi w kolorze białym, podkreślającymi krzywizny bryły. Elewacje boczne zostaną wykonane jako szklane ściany kurtynowe. W projekcie przewidziano też poprowadzenie kładki od pobliskiej ulicy do głównego wejścia.

ROZPOCZĘCIE REALIZACJI: 2016

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum