Basen olimpijski w Łodzi

2014-12-18 13:38 Tekst: Tomasz Żylski
Centrum Sportowo-Dydaktyczne w Łodzi
Autor: archiwum serwisu Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej, proj.: DEDECO oraz Orłowski i Szymański Architekci, il.: dzięki uprzejmości pracowni. Widok od strony Alei Politechniki. Ceramiczna elewacja obiektu przykryta zostanie stalową siatką

Rusza budowa Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej według konkursowej koncepcji Dedeco oraz Orłowski i Azymański Architekci z 2009 roku.

Konkurs na projekt obiektu na terenie kampusu przy ul. Wróblewskiego zorganizowały władze uczelni jeszcze w 2009 roku, ale inwestycja nie mogła się rozpocząć z powodu braku funduszy. Ostatecznie środki na realizację, ponad 77 mln zł, wygospodarowano dopiero w 2013 roku (30 mln przekazało Ministerstwo Sportu, 16 mln – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a po 12 mln – Miasto Łódź oraz Urząd Marszałkowski; brakującą kwotę wyłożą władze politechniki).

Prosta forma obiektu ma na celu wyciszenie chaosu otaczającej zabudowy. Na podstawową elewację z ceramiki, nawiązującą do charakteru fabrycznej Łodzi, został narzucony płaszcz ze stalowej siatki – wyjaśniają architekci. W środku znajdzie się m.in. 10-torowy basen olimpijski o długości 50 m i basen głęboki z wielopoziomową skocznią o wysokości 14 m (regulowane dno zbiornika będzie można obniżać do 5 m, dzięki czemu stanie się on jednym z najgłębszych w Polsce). Powierzchnia użytkowa całego budynku wyniesie 28 000 m².

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum