Blok Sluishuis / Amsterdam

2023-05-30 15:27 Tekst: Wiktor Kowalski, opracowanie: Anna Żmijewska
Blok Sluishuis w Amsterdamie_Bjarke Ingels Group (BIG)_Barcode Architects_01
Autor: studiohanswilschut 1 | Ogólnodostępny dziedziniec z publiczną plażą – architektom zależało na stworzeniu projektu, który wzmacniania relacje społeczne między mieszkańcami a gośćmi

Skomplikowany technicznie projekt dynamicznej bryły, która brawurowo pochyla się nad rzeką, obejmuje konstrukcję wspornikową i dwukondygnacyjny garaż podziemny poniżej poziomu wody – Wiktor Kowalski komentuje realizację Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

IJburg to archipelag siedmiu sztucznych wysp na jeziorze IJmeer, w najbardziej na wschód wysuniętej części Amsterdamu. Na wyspach o łącznej powierzchni ponad 400 ha powstaje nowa dzielnica pływających domów według masterplanu Palmboom & Van den Bout (1996), w której zaplanowano 18 tys. mieszkań dla 45 tys. mieszkańców, a także 12 tys. miejsc pracy.

Jedną z ostatnich realizacji na przedmieściach Amsterdamu nad jeziorem IJ jest oddany do użytku w 2022 roku Sluishuis – nowy ikoniczny budynek autorstwa pracowni Bjarke Ingels Group oraz Barcode Architects. Znajdujący się dosłownie nad wodą obiekt o wysokości 50 m i powierzchni 46 500 m2 poza 442 apartamentami przewidzianymi dla różnych grup wiekowych i o różnym stopniu zamożności mieści także restaurację, szkółkę żeglarską oraz centrum sportów wodnych. Dodatkową atrakcją dla całego sąsiedztwa jest dziedziniec Sluishuis oraz jego zielone tarasy. W pobliżu znajduje się molo z promenadą, do której przycumowane są 34 barki-apartamenty.

Bryła nowego budynku mieszkalnego wychodzi z tradycyjnej „studni”, przekoszonej w celu maksymalizacji wykorzystania światła dziennego. Zabieg ten dodatkowo stworzył dynamiczną formę, która brawurowo pochyla się nad wodą, a jednocześnie kształtuję bramę do świata sportów wodnych i rekreacji. Odwiedzający mogą obcować z naturą, przechodząc z dziedzińca na przystań z pomostami lub cieszyć się urokami zatoki z nieco większej odległości po wspięciu się na szczyt budynku publicznie dostępną ścieżką prowadzącą przez kaskadowe tarasy. Unikalny widok zarezerwowany jest dla odwiedzających dwa dwupoziomowe apartamenty znajdujące się na końcu wspornika – można z nich obserwować wodę przez podłogę za sprawą zlokalizowanych okien w pochylonej fasadzie.

Spis treści Architektura 06/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Ingarden & Ewý, JAZ+ Architekci i Konior Studio.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

Zestawiając Chile i PRL, chciałam pokazać, że architektura postmodernistyczna wykorzystywana jako element walki politycznej to nie był fenomen typowy wyłącznie dla krajów późnosocjalistycznych, ale że można go zaobserwować również tam, gdzie istniał reżim neoliberalny. O książce „Political Postmodernisms. Architecture in Chile and Poland 1970-1990”, z jej autorką, Lidią Klein, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

realizacje

Projektanci stacji metra otwartych w latach 2019-2022 zostali wyłonieni w zorganizowanych przez miasto konkursach – o nowych stacjach metra trzech biur projektowych piszą Hubert Trammer i Jerzy S. Majewski [ W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to projekt wielowątkowy. Przestrzeń lekkiego pawilonu otoczonego zielenią jest otwarta nie tylko dla naukowców – Karolina Tunajek opisuje projekt Heinle, Wischer und Partner Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Dynamiczna, przejrzysta forma rotundy wraz z odrestaurowaną zabytkową oranżerią wydają się dawać początek nowej interpretacji parku Oliwskiego – pisze Joanna Kabrońska o obiekcie autorstwa RYSY Architekci.

Budynek został zaprojektowany na użytek jego autorów oraz firmy deweloperskiej, co widać w dopracowaniu formy, rzutów i detali – pisze Daniel Załuski o obiekcie autorstwa pracowni Proconcept [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Skomplikowany technicznie projekt dynamicznej bryły, która brawurowo pochyla się nad rzeką, obejmuje konstrukcję wspornikową i dwukondygnacyjny garaż podziemny poniżej poziomu wody – Wiktor Kowalski komentuje realizację Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O architekturze zrównoważonej i kompetencjach prospołecznych pisze Anna Bać, architektka, prof. Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademia Architektury by Bać.

konteksty

Czy Kodeks Etyki Zawodowej Architektów KEZA się zestarzał? Z jakimi problemami moralnymi borykają się obecnie projektanci? Czy poglądy młodego pokolenia są w tych kwestiach rewolucyjne?

Poprosiliśmy uczestników dyskusji o podanie najbardziej nieetycznych ich zdaniem sytuacji w polskim środowisku architektonicznym z ostatnich dwóch lat. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

O łączeniu pracy z przyjaźnią, prowadzeniu autorskiej pracowni oraz byciu kobietą w architekturze rozmawiamy z Barbarą Nawrocką i Dominiką Wilczyńską z Miastopracowni.

warsztat

Najbardziej skomplikowanym elementem rewitalizacji parku jest zbiornik wodny. Głównym celem jego przebudowy będzie stworzenie całorocznego akwenu, gdzie poprzez naturalizację osiągnięta zostanie wysoka jakość i czystość wody – piszą Agnieszka Radziszewska, Paweł Grodzicki o projekcie rewitalizacji Pola Mokotowskiego [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Rola oświetlenia nie kończy się na funkcjach użytkowych. Wykorzystuje się je też do podkreślania wybranych stref budynku albo kreowania nastroju.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w łazience – akcesoria i materiały wykończeniowe z najnowszych kolekcji wiodących marek

zawód

W naszej profesji niewiele jest umiejętności, których nie dałoby się zastąpić odpowiednio wyuczoną siecią neuronową czy algorytmem genetycznym – mówi Paweł Grodzicki w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł Arseniusza Romanowicza z numeru 1/1964 „Architektury” pt. „ Przystanki ruchu podmiejskiego". Archiwalną publikację komentuje Grzegorz Piątek.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum