Najbardziej nieetyczne sytuacje 2020-2023 według uczestników dyskusji

2023-06-02 14:11

Poprosiliśmy uczestników dyskusji o podanie najbardziej nieetycznych ich zdaniem sytuacji w polskim środowisku architektonicznym z ostatnich dwóch lat. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

Za najbardziej nieetyczne uważam wykorzystywanie bezpłatnej pracy stażystów. Nie tylko z uwagi na brak wynagradzania za wykonane zadania, lecz także jako zjawisko, które przyczynia się do zaniżania stawek za projekty i nieuczciwego zwiększania konkurencyjności swojej pracowni wobec biur, które zatrudniają na umowę o pracę. Mam nadzieję, że to jeden z problemów, które rozwiążą zdrowe oczekiwania pokolenia „Z” wobec warunków pracy. Monika Arczyńska

Mam w głowie kilka nieetycznych konkursów i obsadzeń stanowisk, ale moja opinia na ten temat bazuje jedynie na poszlakach i domniemaniach. Nie mam na to jednoznacznych dowodów, więc stwierdzam, że etycznie będzie nie podawać takiej informacji. Chciałbym abyśmy, jako środowisko architektoniczne, działali bardziej zdecydowanie w sprawie równego dostępu do przestrzeni i reagowali na przejawy wykluczenia i stygmatyzacji określonych grup społecznych tj. np. utworzenia stref wolnych od LGBT czy budowy mur na granicy polsko-białoruskiej. Może uda się coś zdziałać w sprawie złych warunków przestrzennych w ośrodkach dla osób uchodźczych? Dominika Janicka

Wstrzymam się od odpowiedzi, bo więcej narzekania nic dobrego nie wniesie. Wojciech Mazan

Znam co najmniej 3 przykłady, które dokładnie pokazują patologię zachowań kolegów i koleżanek oraz organizacji architektonicznych, gdzie łamane było prawo, brak było podstawowych etycznych zachowań, a jedynie kolesiostwo lub /i korupcja. Pierwszy to konkurs kuratorski na Pawilon na Bienale Architektury w Wenecji, który, zwłaszcza w tym roku, złamał wszystkie możliwe standardy etyczne, czego konsekwencją jest zmarnowanie publicznych pieniędzy na bezsensowną instalację bez tresci. Drugi to konkurs na przedszkole w Michałowicach z 2020, gdzie WO SARP wykonał wszystkie możliwe działania, aby nie wziąć żadnej odpowiedzialności za degradację konkursu i zrobił wszystko, aby nikt nie poniósł odpowiedzialności za szkodliwy proces, wybór pracy, która powinna zostać zdyskwalifikowana, uniemożliwienie publicznej dyskusji, to jeden z „piękniejszych” przykładów kolesiostwa w tych organizacjach. Trzeci to nasza próba współpracy z publicznym inwestorem TBS Praga-Północ. Po 5 miesiącach inwestowania czasu i pracy w stworzenie, wraz z prawnikiem (opłaconym przez nas), umowy i warunków współpracy, zlecenie „przejęło” znane z różnych zachowań biuro WXCA. Zarówno pracownicy TBS jak i „koledzy po fachu” uświadomili mi, dlaczego na razie nie jest możliwe w Polsce projektowanie i budowanie lepiej. Patrycja Okuljar

Przez ostatni rok widziałam w Izbie aż za dużo, żeby wybrać jeden temat. To, co zobaczyłam to wieloletnia nieudolność zarządzania i kompletny brak kontroli nad jej działalnością. Co najmniej dziwne koszty prowadzenia izby, brak transparentności i jawności, a w konsekwencji permanentne „uciszanie” tych, którzy odważą się zadać niewygodne pytania, a co gorsza na sam koniec pozbywanie się ich, przez milczącą aklamację, aby nie mieli dostępu do dokumentów i nie zadawali pytań, a Izba mogła wrócić do status quo. Barbara Ziemba

Kuba Snopek nie udzielił odpowiedzi.

Spis treści Architektura 06/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Ingarden & Ewý, JAZ+ Architekci i Konior Studio.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

Zestawiając Chile i PRL, chciałam pokazać, że architektura postmodernistyczna wykorzystywana jako element walki politycznej to nie był fenomen typowy wyłącznie dla krajów późnosocjalistycznych, ale że można go zaobserwować również tam, gdzie istniał reżim neoliberalny. O książce „Political Postmodernisms. Architecture in Chile and Poland 1970-1990”, z jej autorką, Lidią Klein, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

realizacje

Projektanci stacji metra otwartych w latach 2019-2022 zostali wyłonieni w zorganizowanych przez miasto konkursach – o nowych stacjach metra trzech biur projektowych piszą Hubert Trammer i Jerzy S. Majewski [ W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to projekt wielowątkowy. Przestrzeń lekkiego pawilonu otoczonego zielenią jest otwarta nie tylko dla naukowców – Karolina Tunajek opisuje projekt Heinle, Wischer und Partner Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Dynamiczna, przejrzysta forma rotundy wraz z odrestaurowaną zabytkową oranżerią wydają się dawać początek nowej interpretacji parku Oliwskiego – pisze Joanna Kabrońska o obiekcie autorstwa RYSY Architekci.

Budynek został zaprojektowany na użytek jego autorów oraz firmy deweloperskiej, co widać w dopracowaniu formy, rzutów i detali – pisze Daniel Załuski o obiekcie autorstwa pracowni Proconcept [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Skomplikowany technicznie projekt dynamicznej bryły, która brawurowo pochyla się nad rzeką, obejmuje konstrukcję wspornikową i dwukondygnacyjny garaż podziemny poniżej poziomu wody – Wiktor Kowalski komentuje realizację Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O architekturze zrównoważonej i kompetencjach prospołecznych pisze Anna Bać, architektka, prof. Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademia Architektury by Bać.

konteksty

Czy Kodeks Etyki Zawodowej Architektów KEZA się zestarzał? Z jakimi problemami moralnymi borykają się obecnie projektanci? Czy poglądy młodego pokolenia są w tych kwestiach rewolucyjne?

Poprosiliśmy uczestników dyskusji o podanie najbardziej nieetycznych ich zdaniem sytuacji w polskim środowisku architektonicznym z ostatnich dwóch lat. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

O łączeniu pracy z przyjaźnią, prowadzeniu autorskiej pracowni oraz byciu kobietą w architekturze rozmawiamy z Barbarą Nawrocką i Dominiką Wilczyńską z Miastopracowni.

warsztat

Najbardziej skomplikowanym elementem rewitalizacji parku jest zbiornik wodny. Głównym celem jego przebudowy będzie stworzenie całorocznego akwenu, gdzie poprzez naturalizację osiągnięta zostanie wysoka jakość i czystość wody – piszą Agnieszka Radziszewska, Paweł Grodzicki o projekcie rewitalizacji Pola Mokotowskiego [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Rola oświetlenia nie kończy się na funkcjach użytkowych. Wykorzystuje się je też do podkreślania wybranych stref budynku albo kreowania nastroju.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w łazience – akcesoria i materiały wykończeniowe z najnowszych kolekcji wiodących marek

zawód

W naszej profesji niewiele jest umiejętności, których nie dałoby się zastąpić odpowiednio wyuczoną siecią neuronową czy algorytmem genetycznym – mówi Paweł Grodzicki w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł Arseniusza Romanowicza z numeru 1/1964 „Architektury” pt. „ Przystanki ruchu podmiejskiego". Archiwalną publikację komentuje Grzegorz Piątek.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum