Co się projektuje
Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Ingarden & Ewý, JAZ+ Architekci i Konior Studio.
Zespół domów rekreacyjnych na Peskadorach na Tajwanie
W konkursie na projekt ekologicznego parku turystycznego na półwyspie Fenggui jury doceniło 10 zespołów, w tym krakowskie biuro Ingarden & Ewý.
Organizatorem konkursu i inwestorem planowanego parku turystycznego była lokalna firma ARGO Yacht Club. Teren przeznaczony pod realizację znajduje się na niewielkim wzniesieniu, z którego rozpościerają się malownicze widoki na morze. Zadaniem uczestników było zaproponowanie obiektów realizujących tzw. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w tym racjonalne wykorzystanie zasobów w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystanie energii odnawialnej czy zwiększenie różnorodności biologicznej. W konkursie wzięły udział zespoły z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Polski i innych krajów. Ostatecznie jury wybrało 10 projektów, które mają być realizowane w różnych częściach półwyspu, tworząc atrakcyjną, a zarazem przyjazną środowisku wioskę turystyczną. Jednym z nagrodzonych biur jest krakowskie studio Ingarden & Ewý. Polscy architekci zaproponowali zespół niewielkich, dwupoziomowych obiektów o cylindrycznej formie i powierzchni całkowitej wynoszącej blisko 140 m². W parterze każdego z nich znalazł się salon z kuchnią i jadalnią, a na piętrze dwie sypialnie i dwie łazienki. Okna i tarasy w poszczególnych domach autorzy rozplanowali tak, aby w każdym przypadku otwierały atrakcyjny widok na ocean. Do wykończenia budynków przewidzieli jedynie lokalne materiały, w tym drewno tekowe i bazalt, a na dachach zaprojektowali panele fotowoltaiczne. W połączeniu z wysokowydajnymi pompami ciepła, zastosowaniem superizolacji termicznej, trzyszybowych okien i pasywnej wentylacji, systemy te pozwolą obiektom stać się prawie zeroenergetycznymi.
Projekt konkursowy: 2023