Co się wydarzyło

2023-05-30 15:32

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023.

Wienerberger Brick Award 2023

Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest przez firmę Wienerberger – producenta materiałów ceramicznych. Mimo to można zgłaszać do niego realizacje, w których zastosowano cegłę dowolnej marki, a w trosce o obiektywizm i bezstronność przedstawiciele organizatora nie zasiadają w konkursowym jury. Polskie edycje Brick Award odbywają się od 2013 roku. W jury tegorocznej odsłony konkursu zasiedli architekci Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek. Realizacje oceniane były w pięciu kategoriach. Grand Prix i nagrodę w kategorii Sharing public spaces zdobyła Szkoła Podstawowa nr 400 w Warszawie zaprojektowana przez biuro Bujnowski Architekci. Jak tłumaczyli sędziowie, zespół nie tylko dalece przewyższa standardem tego typu inwestycje w Polsce, lecz także oferuje atrakcyjne przestrzenie integracji. Umiejętnie skameralizowana skala, wypełnione światłem wnętrza i ich relacja z otoczeniem oraz użyta na elewacjach ręcznie formowana cegła, pięknie zestawiona z drewnianymi detalami hali sportowej oraz barwionym betonem architektonicznym naziemnego parkingu, świadczą zarówno o świadomości trendów, jak i o ponadczasowym warsztacie projektowym – napisało jury w uzasadnieniu.

W kategorii Sharing public spaces sędziowie przyznali też dwa wyróżnienia. Pierwsze zdobyły Ogrody Ulricha w Warszawie biura WXCA, drugie zespół budynków biurowo-mieszkaniowo-usługowych na terenie Browarów Warszawskich autorstwa pracowni JEMS Architekci. W kategorii Feeling at home główną nagrodę otrzymał dom w katowickim Podlesiu projektu biura jojko+nawrocki architekci, ale jurorzy zdecydowali się przyznać też aż pięć wyróżnień. W ten sposób docenili m.in. dom w Sierakowie autorstwa pracowni trabendo, modernizację domu na warszawskim Żoliborzu projektu TZA, Dom Industrialny w Mikołowie autorstwa archistudia studniarek + pilinkiewicz, Dom Las w Nowej Wsi Lęborskiej projektu studio onu Kuby Tomaszczyka, a także Mława House autorstwa James & Mau Arquitectura. Nagrodę w kategorii Living together zdobył budynek mieszkalny La Scala w Warszawie zaprojektowany przez biuro POLE Architekci. Wyróżniono osiedle Mieszkanie Plus przy ul. Krudowskiego w Łowiczu autorstwa biur GDA Łukasz Gaj i Pracowni Architektury Rafał Mazur oraz budynek Life Hub w Krakowie zaprojektowany przez Urba Architects. Nagrodę główną w kategorii Working together otrzymał budynek The Office w Niepołomicach, kolejna realizacja polsko-hiszpańskiej pracowni James & Mau Arquitectura, a wyróżnienie nadbudowa przychodni w Grudziądzu autorstwa pracowni Architekt Maciej Olczak.

Za najlepszą realizację w kategorii Building outside the box jury uznało budynek hospicjum Caritasu Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie projektu Biura Architektonicznego Gadomscy. Podobnie jak w poprzednich edycjach w wielu zgłoszonych obiektach architekci wykorzystali produkty z portfolio Wienerberger. To zainspirowało organizatorów do stworzenia dodatkowej nagrody. Została ona przyznana przez odrębne jury, w którym zasiedli: Mirosław Jaroszewicz, członek zarządu firmy Wienerberger, architekt i krytyk architektury Grzegorz Stiasny oraz Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”. Decyzją jury Nagrodę Wienerberger otrzymał dom w Opaczy projektu biura Bień Architekci. Sędziowie przyznali też dwa wyróżnienia: budynkowi The Office w Niepołomicach autorstwa James & Mau Arquitectura za dbałość o komfort pracowników i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz osiedlu Mieszkanie Plus w Łowiczu projektu biura GDA Łukasz Gaj i Pracowni Architektury Rafał Mazur.

Spis treści Architektura 06/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Ingarden & Ewý, JAZ+ Architekci i Konior Studio.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

Zestawiając Chile i PRL, chciałam pokazać, że architektura postmodernistyczna wykorzystywana jako element walki politycznej to nie był fenomen typowy wyłącznie dla krajów późnosocjalistycznych, ale że można go zaobserwować również tam, gdzie istniał reżim neoliberalny. O książce „Political Postmodernisms. Architecture in Chile and Poland 1970-1990”, z jej autorką, Lidią Klein, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

realizacje

Projektanci stacji metra otwartych w latach 2019-2022 zostali wyłonieni w zorganizowanych przez miasto konkursach – o nowych stacjach metra trzech biur projektowych piszą Hubert Trammer i Jerzy S. Majewski [ W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to projekt wielowątkowy. Przestrzeń lekkiego pawilonu otoczonego zielenią jest otwarta nie tylko dla naukowców – Karolina Tunajek opisuje projekt Heinle, Wischer und Partner Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Dynamiczna, przejrzysta forma rotundy wraz z odrestaurowaną zabytkową oranżerią wydają się dawać początek nowej interpretacji parku Oliwskiego – pisze Joanna Kabrońska o obiekcie autorstwa RYSY Architekci.

Budynek został zaprojektowany na użytek jego autorów oraz firmy deweloperskiej, co widać w dopracowaniu formy, rzutów i detali – pisze Daniel Załuski o obiekcie autorstwa pracowni Proconcept [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Skomplikowany technicznie projekt dynamicznej bryły, która brawurowo pochyla się nad rzeką, obejmuje konstrukcję wspornikową i dwukondygnacyjny garaż podziemny poniżej poziomu wody – Wiktor Kowalski komentuje realizację Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O architekturze zrównoważonej i kompetencjach prospołecznych pisze Anna Bać, architektka, prof. Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademia Architektury by Bać.

konteksty

Czy Kodeks Etyki Zawodowej Architektów KEZA się zestarzał? Z jakimi problemami moralnymi borykają się obecnie projektanci? Czy poglądy młodego pokolenia są w tych kwestiach rewolucyjne?

Poprosiliśmy uczestników dyskusji o podanie najbardziej nieetycznych ich zdaniem sytuacji w polskim środowisku architektonicznym z ostatnich dwóch lat. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

O łączeniu pracy z przyjaźnią, prowadzeniu autorskiej pracowni oraz byciu kobietą w architekturze rozmawiamy z Barbarą Nawrocką i Dominiką Wilczyńską z Miastopracowni.

warsztat

Najbardziej skomplikowanym elementem rewitalizacji parku jest zbiornik wodny. Głównym celem jego przebudowy będzie stworzenie całorocznego akwenu, gdzie poprzez naturalizację osiągnięta zostanie wysoka jakość i czystość wody – piszą Agnieszka Radziszewska, Paweł Grodzicki o projekcie rewitalizacji Pola Mokotowskiego [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Rola oświetlenia nie kończy się na funkcjach użytkowych. Wykorzystuje się je też do podkreślania wybranych stref budynku albo kreowania nastroju.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w łazience – akcesoria i materiały wykończeniowe z najnowszych kolekcji wiodących marek

zawód

W naszej profesji niewiele jest umiejętności, których nie dałoby się zastąpić odpowiednio wyuczoną siecią neuronową czy algorytmem genetycznym – mówi Paweł Grodzicki w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł Arseniusza Romanowicza z numeru 1/1964 „Architektury” pt. „ Przystanki ruchu podmiejskiego". Archiwalną publikację komentuje Grzegorz Piątek.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum