Co się wydarzyło
Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023.
Wienerberger Brick Award 2023
Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest przez firmę Wienerberger – producenta materiałów ceramicznych. Mimo to można zgłaszać do niego realizacje, w których zastosowano cegłę dowolnej marki, a w trosce o obiektywizm i bezstronność przedstawiciele organizatora nie zasiadają w konkursowym jury. Polskie edycje Brick Award odbywają się od 2013 roku. W jury tegorocznej odsłony konkursu zasiedli architekci Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek. Realizacje oceniane były w pięciu kategoriach. Grand Prix i nagrodę w kategorii Sharing public spaces zdobyła Szkoła Podstawowa nr 400 w Warszawie zaprojektowana przez biuro Bujnowski Architekci. Jak tłumaczyli sędziowie, zespół nie tylko dalece przewyższa standardem tego typu inwestycje w Polsce, lecz także oferuje atrakcyjne przestrzenie integracji. Umiejętnie skameralizowana skala, wypełnione światłem wnętrza i ich relacja z otoczeniem oraz użyta na elewacjach ręcznie formowana cegła, pięknie zestawiona z drewnianymi detalami hali sportowej oraz barwionym betonem architektonicznym naziemnego parkingu, świadczą zarówno o świadomości trendów, jak i o ponadczasowym warsztacie projektowym – napisało jury w uzasadnieniu.
W kategorii Sharing public spaces sędziowie przyznali też dwa wyróżnienia. Pierwsze zdobyły Ogrody Ulricha w Warszawie biura WXCA, drugie zespół budynków biurowo-mieszkaniowo-usługowych na terenie Browarów Warszawskich autorstwa pracowni JEMS Architekci. W kategorii Feeling at home główną nagrodę otrzymał dom w katowickim Podlesiu projektu biura jojko+nawrocki architekci, ale jurorzy zdecydowali się przyznać też aż pięć wyróżnień. W ten sposób docenili m.in. dom w Sierakowie autorstwa pracowni trabendo, modernizację domu na warszawskim Żoliborzu projektu TZA, Dom Industrialny w Mikołowie autorstwa archistudia studniarek + pilinkiewicz, Dom Las w Nowej Wsi Lęborskiej projektu studio onu Kuby Tomaszczyka, a także Mława House autorstwa James & Mau Arquitectura. Nagrodę w kategorii Living together zdobył budynek mieszkalny La Scala w Warszawie zaprojektowany przez biuro POLE Architekci. Wyróżniono osiedle Mieszkanie Plus przy ul. Krudowskiego w Łowiczu autorstwa biur GDA Łukasz Gaj i Pracowni Architektury Rafał Mazur oraz budynek Life Hub w Krakowie zaprojektowany przez Urba Architects. Nagrodę główną w kategorii Working together otrzymał budynek The Office w Niepołomicach, kolejna realizacja polsko-hiszpańskiej pracowni James & Mau Arquitectura, a wyróżnienie nadbudowa przychodni w Grudziądzu autorstwa pracowni Architekt Maciej Olczak.
Za najlepszą realizację w kategorii Building outside the box jury uznało budynek hospicjum Caritasu Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie projektu Biura Architektonicznego Gadomscy. Podobnie jak w poprzednich edycjach w wielu zgłoszonych obiektach architekci wykorzystali produkty z portfolio Wienerberger. To zainspirowało organizatorów do stworzenia dodatkowej nagrody. Została ona przyznana przez odrębne jury, w którym zasiedli: Mirosław Jaroszewicz, członek zarządu firmy Wienerberger, architekt i krytyk architektury Grzegorz Stiasny oraz Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”. Decyzją jury Nagrodę Wienerberger otrzymał dom w Opaczy projektu biura Bień Architekci. Sędziowie przyznali też dwa wyróżnienia: budynkowi The Office w Niepołomicach autorstwa James & Mau Arquitectura za dbałość o komfort pracowników i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz osiedlu Mieszkanie Plus w Łowiczu projektu biura GDA Łukasz Gaj i Pracowni Architektury Rafał Mazur.