Centrum nauki / Warszawa
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to projekt wielowątkowy. Przestrzeń lekkiego pawilonu otoczonego zielenią jest otwarta nie tylko dla naukowców – Karolina Tunajek opisuje projekt Heinle, Wischer und Partner Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].
Nieco tajemniczy obiekt – Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego – wyłania się z zieleni tuż przy zjeździe z mostu Świętokrzyskiego na Powiśle. Zlokalizowany jest na skraju parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik („A-m” 12/2011), u zbiegu ulic Zajęczej i Wybrzeża Kościuszkowskiego, naprzeciwko zabudowań dawnej elektrowni. To tętniąca życiem część dzielnicy. Oficjalne otwarcie budynku zwieńczyło blisko siedmioletni proces projektowo-realizacyjny, zapoczątkowany konkursem architektonicznym z 2017 roku. Zwyciężyła w nim pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci, która zaproponowała trzykondygnacyjną prostopadłościenną bryłę o półprzejrzystych fasadach.
Elewacja intryguje z daleka. W miarę zbliżania się do budynku widać jej technologiczne detale – odcinki instalacji podłączonej do sprężarek wraz z wtykami w każdej modularnej poduszce. Są one zbudowane ze stabilizowanej pneumatycznie dwuwarstwowej membrany ETFE – każdy element jest podłączony do systemu kontroli ciśnienia. Ten sterowany automatycznie ustrój, chroniący budynek przed hałasem i warunkami atmosferycznymi, stanowi zewnętrzną warstwę fasady wentylowanej, którą wyposażono w system regulacji przepływu powietrza, który zimą ma poprawiać parametry termiczne obiektu, zaś latem jego wentylację. Technologiczne zaawansowanie fasady jest zapowiedzią tego, co dzieje się w samym budynku i odpowiada w pełni programowi pracowni, która jako jednostka uzupełniająca kompleks CNK stanowi miejsce prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczo-rozwojowych z zakresu edukacji, psychologii, socjologii, nowych technologii i nauk inżynieryjnych. Ich celem jest wypracowywanie innowacji, wspierających rozwój kluczowych we współczesnym świecie kompetencji. Przestrzenie służące procesom badawczym podzielono według kategorii: No-Tech, Low-Tech i Hi-Tech. W budynku znajdziemy w pełni wyposażone wyspecjalizowane pomieszczenia, takie jak laboratoria biologiczno-chemiczne i fizyczno-mechatroniczne, pokój mikroskopowy, warsztaty stolarskie czy sale badań z lustrami weneckimi.