Centrum nauki / Warszawa

2023-05-30 15:29 Tekst: Karolina Tunajek, zdjęcia: Piotr Krajewski
Przewrót Kopernikański 13
Autor: Piotr Krajewski 13 | Wraz z porami dnia powłoka budynku zmienia charakter, po zmroku pawilon staje się lampionem rozświetlającym zieleń

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to projekt wielowątkowy. Przestrzeń lekkiego pawilonu otoczonego zielenią jest otwarta nie tylko dla naukowców – Karolina Tunajek opisuje projekt Heinle, Wischer und Partner Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nieco tajemniczy obiekt – Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego – wyłania się z zieleni tuż przy zjeździe z mostu Świętokrzyskiego na Powiśle. Zlokalizowany jest na skraju parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik („A-m” 12/2011), u zbiegu ulic Zajęczej i Wybrzeża Kościuszkowskiego, naprzeciwko zabudowań dawnej elektrowni. To tętniąca życiem część dzielnicy. Oficjalne otwarcie budynku zwieńczyło blisko siedmioletni proces projektowo-realizacyjny, zapoczątkowany konkursem architektonicznym z 2017 roku. Zwyciężyła w nim pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci, która zaproponowała trzykondygnacyjną prostopadłościenną bryłę o półprzejrzystych fasadach.

Elewacja intryguje z daleka. W miarę zbliżania się do budynku widać jej technologiczne detale – odcinki instalacji podłączonej do sprężarek wraz z wtykami w każdej modularnej poduszce. Są one zbudowane ze stabilizowanej pneumatycznie dwuwarstwowej membrany ETFE – każdy element jest podłączony do systemu kontroli ciśnienia. Ten sterowany automatycznie ustrój, chroniący budynek przed hałasem i warunkami atmosferycznymi, stanowi zewnętrzną warstwę fasady wentylowanej, którą wyposażono w system regulacji przepływu powietrza, który zimą ma poprawiać parametry termiczne obiektu, zaś latem jego wentylację. Technologiczne zaawansowanie fasady jest zapowiedzią tego, co dzieje się w samym budynku i odpowiada w pełni programowi pracowni, która jako jednostka uzupełniająca kompleks CNK stanowi miejsce prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczo-rozwojowych z zakresu edukacji, psychologii, socjologii, nowych technologii i nauk inżynieryjnych. Ich celem jest wypracowywanie innowacji, wspierających rozwój kluczowych we współczesnym świecie kompetencji. Przestrzenie służące procesom badawczym podzielono według kategorii: No-Tech, Low-Tech i Hi-Tech. W budynku znajdziemy w pełni wyposażone wyspecjalizowane pomieszczenia, takie jak laboratoria biologiczno-chemiczne i fizyczno-mechatroniczne, pokój mikroskopowy, warsztaty stolarskie czy sale badań z lustrami weneckimi.

Spis treści Architektura 06/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Ingarden & Ewý, JAZ+ Architekci i Konior Studio.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

Zestawiając Chile i PRL, chciałam pokazać, że architektura postmodernistyczna wykorzystywana jako element walki politycznej to nie był fenomen typowy wyłącznie dla krajów późnosocjalistycznych, ale że można go zaobserwować również tam, gdzie istniał reżim neoliberalny. O książce „Political Postmodernisms. Architecture in Chile and Poland 1970-1990”, z jej autorką, Lidią Klein, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

realizacje

Projektanci stacji metra otwartych w latach 2019-2022 zostali wyłonieni w zorganizowanych przez miasto konkursach – o nowych stacjach metra trzech biur projektowych piszą Hubert Trammer i Jerzy S. Majewski [ W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to projekt wielowątkowy. Przestrzeń lekkiego pawilonu otoczonego zielenią jest otwarta nie tylko dla naukowców – Karolina Tunajek opisuje projekt Heinle, Wischer und Partner Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Dynamiczna, przejrzysta forma rotundy wraz z odrestaurowaną zabytkową oranżerią wydają się dawać początek nowej interpretacji parku Oliwskiego – pisze Joanna Kabrońska o obiekcie autorstwa RYSY Architekci.

Budynek został zaprojektowany na użytek jego autorów oraz firmy deweloperskiej, co widać w dopracowaniu formy, rzutów i detali – pisze Daniel Załuski o obiekcie autorstwa pracowni Proconcept [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Skomplikowany technicznie projekt dynamicznej bryły, która brawurowo pochyla się nad rzeką, obejmuje konstrukcję wspornikową i dwukondygnacyjny garaż podziemny poniżej poziomu wody – Wiktor Kowalski komentuje realizację Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O architekturze zrównoważonej i kompetencjach prospołecznych pisze Anna Bać, architektka, prof. Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademia Architektury by Bać.

konteksty

Czy Kodeks Etyki Zawodowej Architektów KEZA się zestarzał? Z jakimi problemami moralnymi borykają się obecnie projektanci? Czy poglądy młodego pokolenia są w tych kwestiach rewolucyjne?

Poprosiliśmy uczestników dyskusji o podanie najbardziej nieetycznych ich zdaniem sytuacji w polskim środowisku architektonicznym z ostatnich dwóch lat. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

O łączeniu pracy z przyjaźnią, prowadzeniu autorskiej pracowni oraz byciu kobietą w architekturze rozmawiamy z Barbarą Nawrocką i Dominiką Wilczyńską z Miastopracowni.

warsztat

Najbardziej skomplikowanym elementem rewitalizacji parku jest zbiornik wodny. Głównym celem jego przebudowy będzie stworzenie całorocznego akwenu, gdzie poprzez naturalizację osiągnięta zostanie wysoka jakość i czystość wody – piszą Agnieszka Radziszewska, Paweł Grodzicki o projekcie rewitalizacji Pola Mokotowskiego [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Rola oświetlenia nie kończy się na funkcjach użytkowych. Wykorzystuje się je też do podkreślania wybranych stref budynku albo kreowania nastroju.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w łazience – akcesoria i materiały wykończeniowe z najnowszych kolekcji wiodących marek

zawód

W naszej profesji niewiele jest umiejętności, których nie dałoby się zastąpić odpowiednio wyuczoną siecią neuronową czy algorytmem genetycznym – mówi Paweł Grodzicki w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł Arseniusza Romanowicza z numeru 1/1964 „Architektury” pt. „ Przystanki ruchu podmiejskiego". Archiwalną publikację komentuje Grzegorz Piątek.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum