Czytelnia

2023-05-30 15:31 opracowała: Karolina Matysiak

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

Wbrew głównemu nurtowi, czyli powrót z przedmieść do miasta

Socjolożka Katarzyna Kajdanek do tej pory zajmowała się suburbanizacją, czyli rozlewaniem się mało intensywnej zabudowy wokół większych polskich miast. To właśnie te tereny stały się najintensywniej zabudowywaną przestrzenią, która do dziś przyciąga Polaków. Wszystkie miasta, z wyjątkiem stolicy, tracą mieszkańców, w przeciwieństwie do rozrastających się podmiejskich gmin. Problem przedmieść jest skomplikowany, choć trudny do przebadania, bo umyka statystykom rozróżniającym jedynie dwa typy przestrzeni: miasto i wieś. Również środowisko naukowe zajmujące się studiami miejskimi (nawet w samej nazwie pomijającymi temat suburbiów) poświęca mu stosunkowo mało uwagi. Dlaczego więc w obliczu odpływu ludzi z miast i intensywnej urbanizacji przestrzeni dookoła nich, Katarzyna Kajdanek poszukuje mieszkańców przemieszczających się w odwrotną do ogółu stronę? Doświadczenia powrotników pozwalają chyba najpełniej zrozumieć proces suburbanizacji – są to przecież osoby, które kiedyś wybrały przeprowadzkę na przedmieścia, lecz po pewnym czasie podjęły decyzję odwrotną. Wyraźnie widać, jakimi zasobami muszą dysponować rodziny, żeby pozwolić sobie na powrót do miasta. Bohaterzy książki są w większości bogaci i dysponują wysokim kapitałem kulturowym, z pewnością nie można ich traktować jako próby reprezentatywnej, oddającej strukturę społeczną Polaków.

Znaczną większość książki stanowią przeprowadzone przez autorkę wywiady. To pogrupowane tematycznie rozmowy, które pozwalają wczuć się w sytuację osób mieszkających na przedmieściach, przeżywających tam zarówno piękne chwile, jak i codzienne niedogodności. Ich doświadczenie nie jest moim, wydaje mi się ono prawie tak odległe, jakby osadzone było w zupełnie innym kraju. Rozpoznaję jednak problemy moich rówieśniczek i rówieśników ze szkoły, znających na pamięć rozkłady podmiejskich autobusów i ceny zapiekanek sprzedawanych na pętli. Dzieci zresztą, co zdarza się nieczęsto, są dla autorki ważnymi rozmówcami, ich potrzeby stawia na równi z potrzebami dorosłych. W końcu są one tak samo użytkowniczkami i użytkownikami zurbanizowanej przestrzeni, a doświadczenie życia na przedmieściach, ze względu na ograniczenie mobilności, jest dla nich szczególnie uciążliwe. Przysłuchując się powrotnikom, ma się nawet wrażenie, że powrót dla miasta jest dla nich powodem do dumy, ale także pewnej wyższości nad dawnymi sąsiadami. Mimo to prześledzenie ich biografii pod kątem zamieszkiwania pozwala przyjrzeć się przedmieściom od wewnątrz, bez uprzedmiatawiania osób decydujących się na zamieszkanie na suburbiach, na które do pewnego stopnia skazani są badacze. Dodruk książki jest w toku, więc wkrótce wróci do księgarń. Lekturę polecam szczególnie tym, którzy planują przeprowadzkę do domu z ogródkiem – nie dlatego, żeby zmienili zdanie, ale żeby decyzję mogli podjąć, znając pełen obraz podmiejskiej rzeczywistości. Zofia Piotrowska

Spis treści Architektura 06/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Ingarden & Ewý, JAZ+ Architekci i Konior Studio.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

Zestawiając Chile i PRL, chciałam pokazać, że architektura postmodernistyczna wykorzystywana jako element walki politycznej to nie był fenomen typowy wyłącznie dla krajów późnosocjalistycznych, ale że można go zaobserwować również tam, gdzie istniał reżim neoliberalny. O książce „Political Postmodernisms. Architecture in Chile and Poland 1970-1990”, z jej autorką, Lidią Klein, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

realizacje

Projektanci stacji metra otwartych w latach 2019-2022 zostali wyłonieni w zorganizowanych przez miasto konkursach – o nowych stacjach metra trzech biur projektowych piszą Hubert Trammer i Jerzy S. Majewski [ W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to projekt wielowątkowy. Przestrzeń lekkiego pawilonu otoczonego zielenią jest otwarta nie tylko dla naukowców – Karolina Tunajek opisuje projekt Heinle, Wischer und Partner Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Dynamiczna, przejrzysta forma rotundy wraz z odrestaurowaną zabytkową oranżerią wydają się dawać początek nowej interpretacji parku Oliwskiego – pisze Joanna Kabrońska o obiekcie autorstwa RYSY Architekci.

Budynek został zaprojektowany na użytek jego autorów oraz firmy deweloperskiej, co widać w dopracowaniu formy, rzutów i detali – pisze Daniel Załuski o obiekcie autorstwa pracowni Proconcept [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Skomplikowany technicznie projekt dynamicznej bryły, która brawurowo pochyla się nad rzeką, obejmuje konstrukcję wspornikową i dwukondygnacyjny garaż podziemny poniżej poziomu wody – Wiktor Kowalski komentuje realizację Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O architekturze zrównoważonej i kompetencjach prospołecznych pisze Anna Bać, architektka, prof. Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademia Architektury by Bać.

konteksty

Czy Kodeks Etyki Zawodowej Architektów KEZA się zestarzał? Z jakimi problemami moralnymi borykają się obecnie projektanci? Czy poglądy młodego pokolenia są w tych kwestiach rewolucyjne?

Poprosiliśmy uczestników dyskusji o podanie najbardziej nieetycznych ich zdaniem sytuacji w polskim środowisku architektonicznym z ostatnich dwóch lat. Poniżej publikujemy odpowiedzi.

O łączeniu pracy z przyjaźnią, prowadzeniu autorskiej pracowni oraz byciu kobietą w architekturze rozmawiamy z Barbarą Nawrocką i Dominiką Wilczyńską z Miastopracowni.

warsztat

Najbardziej skomplikowanym elementem rewitalizacji parku jest zbiornik wodny. Głównym celem jego przebudowy będzie stworzenie całorocznego akwenu, gdzie poprzez naturalizację osiągnięta zostanie wysoka jakość i czystość wody – piszą Agnieszka Radziszewska, Paweł Grodzicki o projekcie rewitalizacji Pola Mokotowskiego [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Rola oświetlenia nie kończy się na funkcjach użytkowych. Wykorzystuje się je też do podkreślania wybranych stref budynku albo kreowania nastroju.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn w łazience – akcesoria i materiały wykończeniowe z najnowszych kolekcji wiodących marek

zawód

W naszej profesji niewiele jest umiejętności, których nie dałoby się zastąpić odpowiednio wyuczoną siecią neuronową czy algorytmem genetycznym – mówi Paweł Grodzicki w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł Arseniusza Romanowicza z numeru 1/1964 „Architektury” pt. „ Przystanki ruchu podmiejskiego". Archiwalną publikację komentuje Grzegorz Piątek.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum