Modernizacja dwóch kamienic w Warszawie

2017-09-29 14:29
Modernizacja dwóch kamienic w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Fasadzie kamienicy przy Foksal 13 zostanie przywrócony wystrój z końca XIX wieku. Kwestia ta była przedmiotem długotrwałych negocjacji między inwestorem a konserwatorem zabytków.

Projekt adaptacji dwóch XIX-wiecznych kamienic przy ul. Foksal na luksusowy apartamentowiec przygotowały pracownie ProArt i SUD Architectes.

Budynki przy ulicy Foksal 13 i 15 powstały w latach 1895-1898 według projektu Artura Spitzbartha. Miały bogato zdobione, wykończone klinkierem fasady i wyróżniające się wręcz pałacowym przepychem wnętrza. W latach 30. kamienica pod adresem Foksal 13 została przebudowana przez Zdzisława Mączeńskiego, który m.in. pozbawił elewację wszelkich zdobień. Budynki przetrwały wojnę, ale nieremontowane przez lata zaczęły stopniowo popadać w ruinę. Ostatecznie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wyprowadzenie lokatorów. Kamienice kupiła z czasem firma Ghelamco, planując ich renowację i przebudowę na zespół apartamentowy. Po modernizacji w obiektach znajdzie się 55 mieszkań o powierzchni od 47 do 260 m2, strefa SPA z sauną i jacuzzi, podziemny garaż z platformami parkingowymi oraz przestronny taras ze strefą koktajlową na ostatnich kondygnacjach.

Zakończenie realizacji: 2019

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum