Forma wynika z lokalizacji – o koncepcji biurowca Za Bramką Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski

2017-09-29 14:43
Biurowiec za Bramką w Poznaniu
Autor: archiwum serwisu Charakterystyczne przełamanie biurowca na łuku ulicy Za Bramką oraz horyzontalne wyeksponowanie pasów kondygnacji dynamizuje bryłę. Budynek wysokością, liniami gzymsów i pionami otworów okiennych nawiązuje do rytmu i artykulacji sąsiedniej kamienicy (siedziby Poznańskiego Centrum Świadczeń); Fot. Jakub Certowicz

Od strony ulic otaczających kwartał staraliśmy się stworzyć spokojne elewacje o współczesnym rysie. Piętra, podobnie jak w sąsiednich kamienicach, rozdzielone zostały gzymsami, ściany zaś artykułowane rytmicznie powtarzającymi się oknami. Zupełnie inaczej ukształtowaliśmy bryłę od strony wnętrza kwartału. Każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej, dzięki czemu w odpowiednim stopniu udało się doświetlić mieszkania w pobliskich domach – piszą autorzy budynku.

Budynek powstał w ścisłym centrum Poznania, uzupełniając południowo-zachodni narożnik jednego z kwartałów. I to właśnie ta lokalizacja była głównym czynnikiem determinującym jego formę. Od strony ulic otaczających kwartał staraliśmy się stworzyć spokojne elewacje o współczesnym rysie. Piętra, podobnie jak w sąsiednich kamienicach, rozdzielone zostały gzymsami, ściany zaś artykułowane rytmicznie powtarzającymi się, pionowymi oknami. Przy dość wąskich uliczkach w tej części miasta, wysokie przeszklenia pozwoliły optymalnie nasłonecznić wnętrza.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum