Konstrukcja biurowca – o biurowcu Za Bramką Jerzy Kolbusz

2017-09-29 14:43 Tekst: Jerzy Kolbusz
Biurowiec za Bramką w Poznaniu
Autor: archiwum serwisu Zrealizowanie trzech kondygnacji podziemnych garażu w zwartej zabudowie miejskiej wymagało wykonania po obwodzie ścian szczelinowych, które w górnej części zabezpieczono stalowymi rozporami, a w poziomie ponad kondygnacją -3 żelbetową opaską stanowiącą fragment docelowego stropu; Fot. dzięki uprzejmości BUDWUG

Ponieważ tarasy zaplanowano na każdej kondygnacji, geometria każdego stropu jest inna. Stworzyło to problemy z ich podparciem. W miarę regularny w dolnych partiach obiektu układ słupów tracił wraz z wysokością swoją powtarzalność. W efekcie część słupów wyższych kondygnacji obciąża niższe stropy w przęsłach płyt i podciągów. Wymagało to sporego wysiłku przy konstruowaniu i tworzeniu modeli obliczeniowych – pisze główny konstruktor budynku Jerzy Kolbusz.

Projekt konstrukcji budynku opracował zespół Biura Inżynierskiego Bartels Polska. W kwestiach związanych z geotechniką i posadowieniem współpracowaliśmy z firmą GT Projekt, a trudne tematy dotyczące gruntów konsultowaliśmy z profesorem Maciejem Kumorem z Katedry Geotechniki Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wieloletnia współpraca naszego zespołu z architektami z Ultra Architects zaowocowała w tym przypadku dość śmiałymi rozwiązaniami technicznymi.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum