Warsztaty Architektour 2015 w Wałbrzychu
Lokalizację warsztatów wybrano nieprzypadkowo - dawny ośrodek przemysłowy zmaga się z wieloma problemami natury społecznej i ekonomicznej. Brak przestrzeni publicznych, wyludnianie się miasta i brak chęci działania mieszkańców to tylko niektóre z nich. O przebiegu i wynikach Architektour 2015 pisze Wojciech Lesiak.
Między 19 a 25 kwietnia odbyła się VI już edycja warsztatów ARCHITEKTOUR, organizowanych przez Samorządy Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Fundacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundacji Na Dużą Skalę – organizacji założonej przez głównych koordynatorów warsztatów Jacka Maleszkę, Paulinę Kałużną i Michała Krzyżowskiego. W poprzednich latach uczestnicy wydarzenia odwiedzali Międzygórze, Kołobrzeg, Malbork, Przemyśl i Elbląg. W tym roku stu studentów architektury z całej Polski przyjechało do Wałbrzycha.
Miasto to zostało wybrane nieprzypadkowo. Dawny ośrodek przemysłowy zmaga się z wieloma problemami natury społecznej i ekonomicznej. Dalej odczuwalne są tam bolesne skutki transformacji gospodarczej. Widoczna jest wielka potrzeba działania. W mieście jest wiele środowisk zdeterminowanych do podejmowania coraz to nowych przedsięwzięć. Prężnie działającą instytucją jest już sam wałbrzyski magistrat, który współpracował z głównymi organizatorami warsztatów, a jego przedstawiciele z Prezydentem i Urbanistą Miasta na czele osobiście doglądali pracy studentów oraz zabierali głos w dyskusjach. Warsztaty oraz wszystkie towarzyszące im wydarzenia otwarte odbywały się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – nowym punkcie na kulturalnej mapie Polski.