Szkoła muzyczna we Wrocławiu

2015-06-30 11:35 Tomasz Głowacki
Szkoła muzyczna we Wrocławiu
Autor: archiwum serwisu Widok od ulicy Piłsudskiego na północy narożnik szkoły ze strefą wejścia; fot. Maciej Lulko

Nowa szkoła oferuje użytkownikom przestrzeń relaksu i koncentracji, pracy indywidualnej i grupowej, zabawy i powagi, a przy tym jest znakomitym przykładem zabudowy, która uzupełnia zniszczoną w czasie wojny tkankę miasta – o realizacji Maćków Pracownia Projektowa pisze Tomasz Głowacki.

Wrocław ma ostatnio szczęście do nowych inwestycji muzycznych. W 2013 roku oddano do użytku zmodernizowany Teatr Muzyczny Capitol („A-m” 2/14) oraz nowy budynek Akademii Muzycznej („A-m” 7/14), a jesienią ma rozpocząć działalność długo wyczekiwane Narodowe Forum Muzyki. Tę galerię uzupełnia otwarta w grudniu ubiegłego roku Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Obiekt jest nową siedzibą dla działającej od 65 lat słynnej wrocławskiej kuźni talentów, która mieściła się dotąd w przeszło stuletnim budynku przy ulicy Łowieckiej, zbudowanym jako dom z tanimi pokojami dla osób starszych.

Lokalizacja szkoły na niewielkiej działce w śródmieściu przy reprezentacyjnej i ruchliwej ulicy Piłsudskiego może wydawać się nieporozumieniem, jednakże wybór tego miejsca ma uzasadnienie z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze placówka skupia uczniów z całego miasta i okolic, więc centralne położenie z bezpośrednim dostępem do komunikacji tramwajowej, autobusowej i kolejowej z pewnością przysłuży się przyszłym muzykom. Po drugie tuż obok znajduje się Filharmonia Wrocławska, która po przeprowadzce do Narodowego Forum Muzyki planuje przekazać swoje włości we władanie szkoły, dzięki czemu ma tu powstać rozwojowy kompleks edukacyjno-koncertowy.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum