Modernizacja pawilonu Czterech Kopuł przy Hali Stulecia we Wrocławiu

2015-06-30 11:37 Tekst: Joachim Napieralski,Marek Michałowski
Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
Autor: archiwum serwisu Przekrycie dziedzińca stanowi przeszklona kratownica oparta na 20 stalowych słupach; fot. Joachim Napieralski/Budimex

Aby zwiększyć przestrzeń wystawienniczą, architekci zdecydowali się na zadaszenie dziedzińca pawilonu, a pomieszczenia techniczne zlokalizowali pod jego posadzką, na zrealizowanej w tym celu kondygnacji podziemnej – o modernizacja pawilonu Czterech Kopuł piszą Marek Michałowski i Joachim Napieralski.

Historia

Zapominany, obrośnięty bluszczem ukrywającym jego tragiczny stan techniczny przez lata pozostawał w cieniu Hali Stulecia. Choć Pawilon Czterech Kopuł jest częścią kompleksu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO już od 2006 roku, jego kapitalny remont i przebudowa rozpoczęły się dopiero dwa lata temu. Obiekt powstał razem z Halą na wielką wystawę w 1913 roku, która ukazywała kulturalny i gospodarczy dorobek państwa pruskiego. Wybudowany w zaledwie siedem miesięcy według projektu Hansa Poelziga, mieścił początkowo ekspozycję historyczną upamiętniającą setną rocznicę zwycięstwa Prus nad Napoleonem. W 1929 roku zorganizowano w nim jedną z prezentacji wystawy Wohnungs- und Werkraum Ausstellung (Mieszkanie i miejsce pracy – WUWA), a w 1948 roku – Wystawy Ziem Odzyskanych. Od lat 50. pawilon stanowił zaplecze Wytwórni Filmów Fabularnych (na szczęście dokonana wówczas przebudowa ograniczała się głównie do wnętrz). Po zakończeniu produkcji filmowej na początku XXI nieużywany obiekt popadał w ruinę. W 2009 roku przekazano go Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, dzięki czemu powoli odzyskuje swoją pierwotną funkcję – instytucja planuje bowiem urządzić tu wystawę polskiej sztuki współczesnej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum