Warsztaty A<24:COHOUSING w Gliwicach

2015-06-30 11:43 Tekst: Agata Filipowicz,Karolina Fonfara
Warsztaty A<24:COHOUSING w Gliwicach
Autor: archiwum serwisu Osiemnasta godzina warsztatów; fot. Kajetan August

Warsztaty studenckie poświęcone idei cohausingu odbyły się z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego antyRAMA przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. O wydarzeniu piszą organizatorki - Agata Filipowicz i Karolina Fonfara.

Sześć nowatorskich koncepcji jako pomysł na pustostan w centrum Gliwic to efekt dwudziestoczterogodzinnej pracy studentów z całej Polski podczas warsztatów projektowych. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 28.02-01.03.2015 zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe antyRAMA przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Tematem debaty oraz warsztatów był cohousing, alternatywny model zamieszkiwania, który w Polsce nie jest jeszcze znany, a w Europie Zachodniej sprawdza się od pięćdziesięciu lat.

Przed debatą zaprezentowano trzy wykłady. Pierwszy z nich, dotyczył przykładów osiedli cohousingowych, który wygłosił Dawid Cieślik, ekspert w dziedzinie cohousingu i kooperatyw mieszkaniowych. Drugi, o berlińskich kooperatywach mieszkaniowych na przykładzie czterech projektów zaczerpniętych z praktyki zawodowej przedstawił Mikołaj Szubert-Tecl z pracowni Riegler Riewe Architekci. Trzeci wykład poprowadziła socjolożka Anna Wolska, zajmująca się od dziesięciu lat tematyką zintegrowanych wspólnot kooperatywnych. Zaprezentowała historię zawiązującej się wspólnoty cohousingowej z Krakowa i zwróciła uwagę na brak wypracowanej ścieżki prawnej, która umożliwiłaby sprawne zawiązanie wspólnoty i zarządzanie nią.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum