Centrum kulturalne Fama we Wrocławiu

2015-06-30 11:47 Tekst: Tomasz Żylski
Centrum kulturalne Fama we Wrocławiu
Autor: archiwum serwisu W dużych taflach szkła refleksyjnego odbijać się będą okoliczne budynki i zieleń; il. dzięki uprzejmości pracowni

W miejscu dawnego kina Fama na Psim Polu powstaje centrum biblioteczno-kulturalne według projektu biura Enone Architektura i Design.

Konkurs na projekt obiektu Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął w 2013 roku. Budynek zajmie działkę o powierzchni około 1000 m2 przy ulicy Bolesława Krzywoustego, w sąsiedztwie kamienic z przełomu XIX i XX wieku oraz osiedla z lat 80. Centrum swoją wysokością i gabarytami nawiązywać będzie do otaczającej zabudowy, ale inspirowaną modernizmem formą wyraźnie z nią kontrastować. Styl modernistyczny wśród tak zróżnicowanej kształtem, formą i kubaturą zabudowy wydaje się najodpowiedniejszy, uspokaja i porządkuje przestrzeń – tłumaczy główny projektant Rafał Sokołowski.

Na elewacjach zastosowano dwa rodzaje płyt betonowych: gładkie i żłobkowane. Zamiast tradycyjnych okien pojawią się duże tafle szkła refleksyjnego w ramach z polerowanego aluminium. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1300 m2.

Zakończenie realizacji: 2016

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum