Politechnika Rzeszowska
Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.
Studia podyplomowe:
Technologia BIM w projektowaniu i realizacji inwestycji budowlanych; Hydrotechnika; Audyt i certyfikacja energetyczna budynków; Ochrona środowiska w zakładach przemysłowych i gminie; Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury komunalnej w sektorze gospodarki wodno-ściekowej
Praktyki:
Studenckie praktyki zawodowe organizowane są najczęściej w czasie wakacji, a studenci muszą uzyskać ich zaliczenie. Na kierunku architektura na studiach inżynierskich odbywają się po pierwszym roku jako praktyka budowlana, a po drugim – jako praktyka inwentaryzacyjna, architektoniczna i urbanistyczna. Na studiach drugiego stopnia obowiązuje praktyka przeddyplomowa w biurze projektowym. Uczelnia pomaga w znalezieniu miejsca na odbycie praktyk dzięki współpracy z wieloma firmami oraz organizacji wielu szkoleń i wydarzeń.
Współpraca:
Aviation Labour Supply and Import-Export Joint Stock Company z siedzibą w Hanoi; Huazhong University of Science and Technology (HUST) w Wuhan; 75 umów bilateralnych z uczelniami partnerskimi w 25 państwach europejskich; 49 umów z firmami. Istnieje również możliwość wyjazdu do firmy przez studenta w ramach programu Erasmus+.
Wyjazdy studyjne:
Tematem przedmiotu teoria i projektowanie urbanistyczne realizowanym podczas toku studiów inżynierskich jest kształtowanie nowej tożsamości przestrzeni. W związku z tym organizowany jest wyjazd do miejscowości Horyniec-Zdrój, którego rewitalizacja była wyzwaniem postawionym przed studentami. Możliwość przeprowadzenia analiz, inwentaryzacji oraz rozmów z mieszkańcami pozwoliły na prawidłowe i dogłębne przestudiowanie problemów miejscowości.
W ramach projektu osadnictwa wiejskiego odbywa się wyjazd do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dokładna rekonstrukcja zagospodarowania domów, Galicyjski Rynek oraz wiele innych obiektów przybliżają kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części polskich Karpat.
Na szczycie w Bezmiechowej znajduje się szkoła szybowcowa Politechniki Rzeszowskiej z częścią hotelową i gastronomiczną – można stąd zobaczyć niemal całe Bieszczady. W ramach realizacji zajęć rysunkowych z dr. Tomaszem Tomaszkiem odbył się plener rysunkowy. Dowolność i brak ograniczeń w tworzeniu pozwoliły na stworzenie kreatywnych, nieszablonowych prac. Wystawa rysunków i relacja zdjęciowa zostały zorganizowane w głównym budynku (V) Politechniki Rzeszowskiej.
Obóz naukowy w Antoninach był pierwszym tego typu wyjazdem na Ukrainę połączonym z wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy odbywały się jedynie na terenie Polski – studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl i Łętownię.
Wyjazdy zagraniczne/programy:
W ramach programów: ERASMUS+ studenci mają możliwość podjęcia nauki m.in. w Norwegii – Norwegian University of Science and Technology w Trondheim, w Portugalii – Universidade Lusofona do Porto w Porto, w Hiszpanii – Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie, we Włoszech – Politecnico di Bari w Bari, w Turcji – Yasar Universitesi w Izmirze. Dodatkowo możliwy jest wyjazd do Huazhong University of Science and Technology w Wuhan.
O przyjęcie na studia w Erasmusie pozaeuropejskim mogą się ubiegać studenci studiów II i III stopnia. Kraje partnerskie to: Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Indie, Gruzja, Ukraina, Uzbekistan, Kazachstan, Czarnogóra.