Politechnika Rzeszowska

2021-07-19 16:49 Tekst: Aleksandra Szymaszek, opracowanie: Weronika Konior
Politechnika Rzeszowska
Autor: B. Motyka 1 | Budynek WBIŚiA

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Studia podyplomowe:

Technologia BIM w projektowaniu i realizacji inwestycji budowlanych; Hydrotechnika; Audyt i certyfikacja energetyczna budynków; Ochrona środowiska w zakładach przemysłowych i gminie; Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury komunalnej w sektorze gospodarki wodno-ściekowej

Praktyki:

Studenckie praktyki zawodowe organizowane są najczęściej w czasie wakacji, a studenci muszą uzyskać ich zaliczenie. Na kierunku architektura na studiach inżynierskich odbywają się po pierwszym roku jako praktyka budowlana, a po drugim – jako praktyka inwentaryzacyjna, architektoniczna i urbanistyczna. Na studiach drugiego stopnia obowiązuje praktyka przeddyplomowa w biurze projektowym. Uczelnia pomaga w znalezieniu miejsca na odbycie praktyk dzięki współpracy z wieloma firmami oraz organizacji wielu szkoleń i wydarzeń.

Współpraca:

Aviation Labour Supply and Import-Export Joint Stock Company z siedzibą w Hanoi; Huazhong University of Science and Technology (HUST) w Wuhan; 75 umów bilateralnych z uczelniami partnerskimi w 25 państwach europejskich; 49 umów z firmami. Istnieje również możliwość wyjazdu do firmy przez studenta w ramach programu Erasmus+.

Wyjazdy studyjne:

Tematem przedmiotu teoria i projektowanie urbanistyczne realizowanym podczas toku studiów inżynierskich jest kształtowanie nowej tożsamości przestrzeni. W związku z tym organizowany jest wyjazd do miejscowości Horyniec-Zdrój, którego rewitalizacja była wyzwaniem postawionym przed studentami. Możliwość przeprowadzenia analiz, inwentaryzacji oraz rozmów z mieszkańcami pozwoliły na prawidłowe i dogłębne przestudiowanie problemów miejscowości.

W ramach projektu osadnictwa wiejskiego odbywa się wyjazd do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dokładna rekonstrukcja zagospodarowania domów, Galicyjski Rynek oraz wiele innych obiektów przybliżają kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części polskich Karpat.

Na szczycie w Bezmiechowej znajduje się szkoła szybowcowa Politechniki Rzeszowskiej z częścią hotelową i gastronomiczną – można stąd zobaczyć niemal całe Bieszczady. W ramach realizacji zajęć rysunkowych z dr. Tomaszem Tomaszkiem odbył się plener rysunkowy. Dowolność i brak ograniczeń w tworzeniu pozwoliły na stworzenie kreatywnych, nieszablonowych prac. Wystawa rysunków i relacja zdjęciowa zostały zorganizowane w głównym budynku (V) Politechniki Rzeszowskiej.

Obóz naukowy w Antoninach był pierwszym tego typu wyjazdem na Ukrainę połączonym z wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy odbywały się jedynie na terenie Polski – studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl i Łętownię.

Wyjazdy zagraniczne/programy:

W ramach programów: ERASMUS+ studenci mają możliwość podjęcia nauki m.in. w Norwegii – Norwegian University of Science and Technology w Trondheim, w Portugalii – Universidade Lusofona do Porto w Porto, w Hiszpanii – Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie, we Włoszech – Politecnico di Bari w Bari, w Turcji – Yasar Universitesi w Izmirze. Dodatkowo możliwy jest wyjazd do Huazhong University of Science and Technology w Wuhan.

O przyjęcie na studia w Erasmusie pozaeuropejskim mogą się ubiegać studenci studiów II i III stopnia. Kraje partnerskie to: Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Indie, Gruzja, Ukraina, Uzbekistan, Kazachstan, Czarnogóra.

Spis treści Architektura 08/2021
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego oraz rozstrzygnięcie konkursów o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy i Nagrodę Architektoniczną POLITYKI [W WYDANIU CYFROWYM PRZEWODNIK ONLINE PO WYSTAWIE ŚCIANA WSCHODNIA].

Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat przestrzeni publicznej. Spotkanie z udziałem Ewy Kuryłowicz, Agnieszki Labus i Łukasza Pancewicza poprowadził Marcin Szczelina.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu P2PA, RS Architektura Krajobrazu i Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.

Recenzujemy najciekawsze nowe książki poświęcone architekturze. W tym miesiącu Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują „Adaptive Re-Use. Strategies for Post-War Modernist Housing”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim” Anny Syski [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA FRAGMENT KSIĄŻKI SPODEK W ZENICIE].

realizacje

Stary Różyc i nowy Bakalak – dwie zupełnie różne historie warszawskich bazarów, ale też ciekawy zapis zmagań architektów z projektowaniem nieformalnych, oddolnych struktur, jakimi są miejskie targowiska – o dwóch realizacjach: Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej oraz OCA Architekci piszą Łukasz Pancewicz oraz Maciej Czeredys [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I RYSUNKI].

Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.

Realizacja wpisuje się w formułę projektowania holistycznego, które pozwala zachować walory przyrodnicze i krajobrazowe czy historyczne. O projekcie pracowni visio architects and consultants oraz 44STO pisze Piotr Bujas.

wnętrza

W sali wielofunkcyjnej zastosowano ten sam arsenał skromnych, choć poruszających środków wyrazu, jaki wykorzystano w realizacji Muzeum Katyńskiego. O realizacji pracowni BBGK Architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

praktyka

Konstrukcję wyspy tworzą 132 donice z roślinnością, posadowione na palach zagłębionych nawet na 60 m pod powierzchnię wody, gdzie znajdują oparcie w skalistym podłożu. O realizacji Heatherwick Studio pisze Artur Gizmajer [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA ORAZ FILMY Z REALIZACJI].

Projekt najwyższego w UE budynku wysokościowego to największe tego typu przedsięwzięcie realizowane w Polsce. Wyzwaniem była nie tylko jego ponadprzeciętna wysokość, ale przede wszystkim zastosowanie nietypowych rozwiązań. O realizacji Varso Tower pisze Artur Gizmajer [W WYDANIU CYFROWYM ROZSZERZONA WERSJA ARTYKUŁU ORAZ DODATKOWE ZDJĘCIA].

Podstawową korzyścią wynikającą z zastosowania w budynku rozwiązań inteligentnych jest zwiększony komfort. Sam obiekt staje się też miejscem bardziej bezpiecznym – pisze Agata Abramczyk.

Hypoalergiczne, trwałe, odporne na czyszczenie farby do wnętrz.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr hab. inż. arch. Joanny Gil-Mastalerczyk, prof. PŚk, z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej.

konteksty

Ludzie powinni wytwarzać żywność czy energię lokalnie, globalnie będąc połączeni siecią informacyjną. Jesteśmy już do niej podłączeni, ale musimy zacząć produkować potrzebne nam rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania, aby zabezpieczyć własną przyszłość. Hiszpański architekt Vicente Guallart o mieście i architekturze, które mogłyby stać się odpowiedzią na wyzwania związane z takimi kryzysami, jak pandemia.

Co warto zobaczyć podczas tegorocznego weneckiego biennale architektury? Jego wystawy można oglądać do 21 listopada, a my tymczasem prezentujemy osobisty przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

Dzięki różnorodnej tematyce studiów nabyte umiejętności można wykorzystać w wielu dziedzinach zawodowych – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Rzeszowskiej, pisze Aleksandra Szymaszek.

zawód architekt

W architekturze interesują mnie osobliwości i dziwactwa. Takim miejscem są dla mnie bazary, które rodzą się z chaosu życia codziennego. O realizacji Targowiska Bakalarska, a także innych projektach pracowni Aleksandra Wasilkowska Architecture Studio z Aleksandrą Wasilkowską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu „Z archiwum” przypominamy trzy referaty z VI kongresu Międzynarodowej Unii Architektów, który odbywał się 3 czerwca i 1 lipca 1961 roku w Londynie. Są to publikacje: Jerzego Hryniewieckiego „Uprzemysłowienie budownictwa i jego wpływ na formy architektury współczesnej” z „Architektury” 9/1961, Henry'ego-Russella Hitchcocka „Zmiany w architekturze spowodowane stosowaniem nowej techniki i materiałów” z wydania 10/1961 oraz Piera Luigiego Nerviego „Wpływ żelazobetonu oraz postępu w technice i nauce na architekturę współczesną i przyszłą” z nr. 11/12/1961. Są one próbą opisania wpływu postępu technicznego na myśl architektoniczną oraz dokumentują zachodzące wówczas w architekturze zmiany. Jednocześnie zawierają refleksje aktualne także dzisiaj, co zauważa redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska w napisanym współcześnie komentarzu [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum