Miasto samowystarczalne Vicente Guallart
Ludzie powinni wytwarzać żywność czy energię lokalnie, globalnie będąc połączeni siecią informacyjną. Jesteśmy już do niej podłączeni, ale musimy zacząć produkować potrzebne nam rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania, aby zabezpieczyć własną przyszłość. Hiszpański architekt Vicente Guallart o mieście i architekturze, które mogłyby stać się odpowiedzią na wyzwania związane z takimi kryzysami, jak pandemia.
Pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele obszarów życia i gospodarki, w tym także na architekturę. Pańska propozycja samowystarczalnego miasta – koncepcja osiedla mieszkaniowego w Xiong'an New Area w Chinach, które byłoby w stanie samodzielnie produkować energię i żywność, jest odpowiedzią na lockdown. Jaka jest historia tego przedsięwzięcia?
W ciągu ostatnich lat zajmowałem się wieloma projektami w Chinach, również konkursami. Zacząłem pracować nad nimi, gdy jeszcze byłem głównym architektem Barcelony. To ta funkcja kazała mi myśleć o projektowaniu miast ze zdefiniowaniem nowych ekologicznych standardów. W 2017 roku pojawił się pomysł zbudowania miasta w pobliżu Pekinu, a w lutym zeszłego roku ogłoszono konkurs na projekt Xiong'an. Zaczęliśmy przygotowywanie koncepcji, gdy nagle wybuchła pandemia. Byliśmy zmuszeni do pracy zdalnej. Pracowaliśmy nad konkursem, będąc już w zamknięciu, we własnych domach. Wykorzystaliśmy to jako dobrą okazję do eksperymentu. Zaproponowaliśmy rozwiązanie, które mogłoby być odpowiedzią na większe wyzwania, takie jak walka ze zmianami klimatycznymi i pandemią COVID-19. Projekt zrobiliśmy wspólnie z moją partnerką Honoratą Grzesikowską. Założenie obejmuje cztery bloki, w których łączymy mieszkania z obiektami użyteczności publicznej – remizą strażacką, biurami czy przedszkolem. W naszym projekcie, opartym na szczegółowych analizach, proponujemy ekologiczne budynki nowej generacji o drewnianej konstrukcji. Cały pomysł nawiązuje do przemyśleń, które zawarłem w wydanej w 2014 roku książce The Self-Sufficient City: Internet has changed our lives but it hasn't changed our cities, yet. Ludzie powinni wytwarzać żywność czy energię lokalnie, globalnie będąc połączeni siecią informacyjną. Jesteśmy już podłączeni do sieci informacyjnej, ale musimy zacząć produkować potrzebne nam rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania, aby zabezpieczyć własną przyszłość.
Czytaj też: Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii |