Ogród El Tanque / Teneryfa

2023-06-27 16:13 Tekst: Ewa P. Porębska, zdjęcia: Simona Rota, Hisao Suzuki, Jesus Bilbao
park na Teneryfie 2
Autor: Simona Rota 2 | Szczególne miejsce w parku zajmuje Musa Paradisiaca, odmiana bananowca, która była tu uprawiana przed uprzemysłowieniem terenu

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Banan jest według statystyk najczęściej uprawianym owocem na świecie, a obok pszenicy, kukurydzy i ryżu jedną z czterech najczęściej hodowanych roślin. Dopiero na Teneryfie doświadczyłam jednak tego, że najsmaczniejsze są właściwe dla Wysp Kanaryjskich drobne rozmiarem odmiany, o cienkiej skórce i soczystym miąższu. Takie, jakie wyrosły na początku 2023 roku w niewielkim parku wokół przestrzeni kulturalnej El Tanque w Santa Cruz de Tenerife. I choć stolica autonomii wydaje się miejscem wypełnionym roślinnością, to zrealizowany wokół poprzemysłowych cystern kieszonkowy park jest w rzeczywistości pierwszą zieloną przestrzenią publiczną w dzielnicy Cabo Llanos. Park, podobnie jak sama przestrzeń kulturalna El Tanque, powstał z inicjatywy Dulce Xerach – pisarki, prawniczki, w latach 1997-2003 ministry ds. kultury i dziedzictwa historycznego wyspy Teneryfa, a w okresie 2004-2007 ministry ds. kultury wyspy Teneryfa w regionalnym rządzie Wysp Kanaryjskich, we współpracy z architektem Fernandem Menisem oraz jego zespołem.

Otwarciu Espacio Cultural El Tanque pod koniec XX wieku towarzyszyło wiele kontrowersji – przede wszystkim związanych z naciskami deweloperskiego lobby, którego zwolennicy pragnęli wyburzenia poprzemysłowych zbiorników i zbudowania na tym obszarze luksusowej enklawy o charakterze mieszkaniowym. Warto też zauważyć, że w dniu otwarcia na wyspie brakowało wciąż jeszcze podstawowej infrastruktury kulturalnej, sprzyjającej promocji współczesnej sztuki. Audytorium Santiago Calatravy otwarte zostało dopiero w 2003 roku, Centrum Sztuki i Kongresu Magma – w 2006 roku, a Centrum Sztuki Współczesnej TEA – pod koniec 2008 roku. Od tamtego czasu obiekt El Tanque otrzymał wiele nagród, a także został wpisany na listę dziedzictwa przemysłowego. Ten „zbiornik sztuki” był więc swego rodzaju prekursorem na Wyspach Kanaryjskich nowego traktowania obiektów postindustrialnych, ale choć jego wnętrza wykorzystywane były przez lata do wielu wydarzeń kulturalnych, to otoczenie pozostawało zaniedbane i niezagospodarowane.

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum