Architektura-murator - 2023-07
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Kateryny Reshetnia <p><span>130 uczestników tegorocznej edycji konfrontacji Młodzi do Ło</span><span>dzi, a większość z nich na wspólnym zdjęciu – tylu architektów </span><span>i tyle architektek na jednej okładce jeszcze nie mieliśmy! Jak </span><span>pisze w zamieszczonym w tym numerze podsumowaniu dwu</span><span>dniowych spotkań Karolina Matysiak:</span><span> </span><em>Znalazły się wśród nich osoby świetnie odnajdujące się w pracy w dużym biurze, stawiające pierwsze kroki we własnym biznesie, działające w sposób aktywistyczny, na pograniczu architektury i sztuki, łączące architekturę z różnymi dyscyplinami ścisłymi czy zajmujące się jej popularyzacją i wpływaniem na dyskursy. Dzięki temu możliwe było poruszanie wielorakich problemów, z którymi borykają się uczestnicy</em><span>. </span></p> <p><span>Często się dziś mówi o zawodowym kryzysie i zawodowym wy</span><span>paleniu architektów – takie głosy padały i w trakcie konfrontacji. </span><span>Ale przede wszystkim szukano pozytywów, a wspólnie spędzo</span><span>ny czas nie tylko wzmocnił wielu uczestników, którzy spotkali </span><span>osoby myślące podobnie jak oni, lecz także przede wszystkim </span><span>udowodnił, jak bardzo zmieniają się sam zawód i sposoby jego </span><span>uprawiania.</span><span> </span><strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 07/2023

130 uczestników tegorocznej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi, a większość z nich na wspólnym zdjęciu – tylu architektów i tyle architektek na jednej okładce jeszcze nie mieliśmy! Jak pisze w zamieszczonym w tym numerze podsumowaniu dwudniowych spotkań Karolina Matysiak: Znalazły się wśród nich osoby świetnie odnajdujące się w pracy w dużym biurze, stawiające pierwsze kroki we własnym biznesie, działające w sposób aktywistyczny, na pograniczu architektury i sztuki, łączące architekturę z różnymi dyscyplinami ścisłymi czy zajmujące się jej popularyzacją i wpływaniem na dyskursy. Dzięki temu możliwe było poruszanie wielorakich problemów, z którymi borykają się uczestnicy.

Często się dziś mówi o zawodowym kryzysie i zawodowym wypaleniu architektów – takie głosy padały i w trakcie konfrontacji. Ale przede wszystkim szukano pozytywów, a wspólnie spędzony czas nie tylko wzmocnił wielu uczestników, którzy spotkali osoby myślące podobnie jak oni, lecz także przede wszystkim udowodnił, jak bardzo zmieniają się sam zawód i sposoby jego uprawiania. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum