Dworzec / Zakopane

2023-06-27 16:12 Tekst: Marcin Brataniec, zdjęcia: Mikołaj Walczewski
dworzec Zakopane 3
Autor: Mikołaj Walczewski 3 | Wnętrza zostały ocieplone odcieniem bieli, która komponuje się ze złotym kolorem dekoracyjnych listew, mosiężnymi blachami i lampami

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Koleje w Polsce miały czasy świetności. Od swoich początków aż po międzywojnie tory czy stacje były manifestem nowoczesności i reprezentowały państwo – najpierw zaborcze, potem nowo budowane, polskie. Także powojenne czasy PRL-u, kiedy pociągi woziły do fabryk, na wakacje i w delegacje, były okresem ich rozwoju, czego przykładem mogą być chociażby słynny katowicki brutal Tygrysów czy warszawskie stacje projektowane przez Arseniusza Romanowicza (wydanie cyfrowe „A-m” 6/2023). Bywały one wybitnymi dziełami architektury. Czasy transformacji lat 90. i początku naszego wieku boleśnie doświadczyły PKP, stacje zarosły budami i brudem. Kazik Staszewski z Kultem w piosence Polska przywoływał ten obraz: Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy, tam jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy. Te wyobrażenia i te czasy jednak mijają, od czasu turnieju Euro 2012 koleje podjęły wysiłek odnowy, która dociera także do Zakopanego. To tutaj wjeżdżała niegdyś legendarna Luxtorpeda, która w dwie godziny pokonywała dystans z Krakowa. Sto lat temu za oknami przemykały beskidzkie pejzaże, zwieńczone zębatą granią Tatr.

Dziś wybieramy raczej podróż samochodem i nawet po oddaniu zmodernizowanych odcinków zakopianki, tunelu, przy sprzyjających wiatrach i braku opadów śniegu, trudno ten wynik powtórzyć. Przemierzamy drogę wśród coraz gęstszej zabudowy, studiując przesłaniające góry reklamy zabiegów medycznych, walk rycerskich i nagich kurczaków za pięć sześćdziesiąt, by trafić w środek katastrofy – na Krupówki. Sprawna, przyjazna kolej może stać się tajnym przejściem omijającym te niebezpieczne dla mózgu rejony, zaś wjazd pociągiem na stację Zakopane – ochronić oczy przed pęknięciem. Przebudowane wnętrza dworca odwołują się do złotych czasów Zakopanego, kurortu świeżo odkrytego przez kuracjuszy i artystów. Oferują nostalgiczną wizję epoki, kiedy podróżny był traktowany z szacunkiem, głaskany polerowanym mosiądzem i nobliwym drewnem.

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum