Zawód Architektka: Ewa Pruszewicz-Sipińska

Zawód Architektka: Ewa Pruszewicz-Sipińska
Autor: Przemysław Jasiński

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat była Pani Dziekan promotorem ponad 200 prac dyplomowych. Pojawiają się głosy, że poziom tych prac z roku na rok się obniża, bo studenci większą wagę przywiązują do pracy zawodowej niż do edukacji. Jak Pani to ocenia?

Przeciwnie, studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard. I w mojej ocenie ten kontakt z praktyką nie szkodzi jakości dyplomów. Studenci chętnie, coraz bardziej świadomie włączają nowe technologie. Od kiedy pełnię funkcję dziekana, poszerzyliśmy zakres przedmiotów związanych z projektami konstrukcji i instalacji budynków. Mamy świetnych wykładowców-praktyków, którzy na co dzień współpracują przy projektach i realizacjach. Nasi studenci, kończąc pierwszy stopień, mają zdecydowanie większą wiedzę na temat konkretnych aspektów uprawiania zawodu. Jeżeli toczy się jakaś dyskusja na temat niższego poziomu prac dyplomowych, to zapewne jest to skutek pandemii i prowadzenia prac w sposób zdalny. To tylko potwierdza praktyczny aspekt naszej pracy oraz wagę prowadzenia zajęć w bezpośrednim kontakcie.

Czy zajęci pracą i nauką studenci mają czas na dyskusje o wartościach? Daje się na Pani wydziale zauważyć jakiś międzypokoleniowy spór w tym zakresie?

Bez wątpienia są bardzo uwrażliwieni na błędy popełniane przez poprzednie pokolenia, w tym moje. Bardzo świadomie podchodzą do ochrony środowiska i traktują te kwestie jako ważny element odpowiedzialności zawodowej. Studentów interesują budynki zeroenergetyczne i zasada projektowa never too small, która byłaby w Polsce odtrutką na czasy marnotrawienia przestrzeni. Po przemianach ustrojowych zachłysnęliśmy się wolnością, co skutkowało domami budowanymi na wyrost, olbrzymimi holami, reprezentacyjnymi klatkami schodowymi itp. Dziś rzeczywistość brutalnie takie podejście weryfikuje, a koszty eksploatacji całkowicie podważają jego sens. Studenci dobrze to wyczuwają. Mają też na pewno dużą łatwość wyłapywania wszelkiej hipokryzji czy haseł bez pokrycia w rzeczywistości. Patrząc na prace dyplomowe, które przeszły przez moje ręce, w podejmowanych tematach widzę też zainteresowanie problemami społecznymi. Pojawia się tematyka zdrowotna, co jest zrozumiałe, bo to także moja pasja projektowa i badawcza, a więc szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, wypoczynkowe, terapeutyczne, w tym także te związane ze zdrowiem psychicznym, co cieszy, bo oznacza rosnącą świadomość społeczną w tym obszarze. Studenci uczestniczą też w konkursach promujących architekturę społecznie zaangażowaną – ostatnio przedmiotem takiego konkursu był projekt na centrum wspierania kobiet w Sudanie, ale to może być też np. budownictwo dla uchodźców. Chociaż, o ile ten trend jest widoczny w ich zainteresowaniach, o tyle skala nie daje satysfakcji. Chciałoby się, żeby angażowali się bardziej.

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum